Regeringen vill sopa FRA:s laglösa avlyssning under mattan

Dela
Enligt den förre överdirektören på Försvarets Radioanstalt, Anders Wik har FRA redan tidigare haft i uppgift att avlyssna telefonsamtal, även när de saknat tillstånd för avlyssningen. Detta trots att det strider mot Europakonventionen och saknar lagligt stöd i Sverige.

Riksdagsman Max Andersson (mp) begärde förra veckan en utredning om den olagliga avlyssning som Försvarets Radioanstalt. Försvarsminister Sten Tolgfors har idag svarat att någon utredning inte behövs.

- Regeringen vill sopa FRA:s laglösa avlyssning under mattan.
FRA:s avlyssning har troligtvis varit olaglig ändå sedan Europakonventionen blev svensk lag 1995, men det verkar
regeringen inte bry sig om, säger Max Andersson (mp).

- För regeringen räcker det inte att bara låta FRA avlyssna våra telefonsamtal. Nu vill regeringen även ge FRA rätt att läsa vår e-post. Risken för missbruk är stor, och jag hoppas att riksdagen nästa tisdag väljer att avslå förslaget, säger Max Andersson.

Engagera digBli medlemGe en gåvaSprid budskapet

Valmanifest, läs mer om vad vi vill göra