

Vi är glada för det förtroende vi fått från dig och andra väljare i det här valet.
Din röst kommer att göra skillnad. Två svenska gröna kommer nu att ta plats i Europaparlamentet. De kommer att ingå i den växande gröna gruppen i parlamentet som nu får ett starkare stöd och med större kraft kan driva på för en mer ambitiös klimatpolitik, ett hållbart fiske, en human asylpolitik och slå vakt om integriteten för unionens medborgare.
Ett stort stöd innebär också ett stort ansvar. Vi lovar dig att våra valda ledamöter i parlamentet kommer använda ditt stöd på bästa möjliga sätt för att få igenom så mycket grön politik som möjligt i EU.
Vi har mött många väljare de senaste veckorna, på gator och torg, via Internet eller telefon. Er nyfikenhet, era synpunkter och frågor ger så mycket energi inför det kommande året. I september 2010 väljer vi till riksdagen, landstinget och kommunerna. Vi hoppas du är med oss då också!
Peter Eriksson och Maria Wetterstrand

Efter att den tyska implementeringen av EU:s direktiv för datalagring stoppats i den tyska konstitutionsdomstolen kräver det Europeiska Gröna Partiet (EGP) ett stopp för direktivet. Miljöpartiet är medlem i EGP och stödde aktivt resolutionen om att stoppa datalagring.

När svenskarna tillfrågas om vilken energi som är bäst för miljö och jobb väljer de flesta förnybara alternativ. De som väljer förnybart är tre gånger fler än de som väljer kärnkraft.
I slutet av 2008 startade regeringen ett venture-capitalbolag, Fouriertransform, som en del i fordonspaketetet i samband med den ekonomiska krisen. Miljöpartiet vill nu föra över bolagets verksamhet till ett nytt bolag med bredare uppdrag.

Just nu tar språkröret Peter Eriksson och Miljöpartiets klimatkampanj fram en kokbok om mat och politik som går under arbetsnamnet Gröna recept för godare mat. Den kommer att vara klar i april–maj.

Trots vinterns tågkaos fortsätter regeringen att driva på uppsplittringen av järnvägsnätet. En politik som utpekas som en stor del av problemet från både forskare, näringsliv och andra trafikkunniga, menar Karin Svensson Smith.