Jämställdhetskommittén

Dela

Mentorprogram för kvinnliga politiker

I höst startar den fjärde omgången av Miljöpartiets mentorprogram för politiker

Rödgrön logga, fotograf: Sala

Vi reder ut begreppen! rödgröna feministiska cafeér

Nätverket sq2540 sthlm arrangerar tillsammans med de rödgröna feministiska debattcafeér under några kvällar i Stockholm inför valet. Spännande samtal och gäster utlovas. Jämställdhetsprojekt och debatter arrangeras även i Karlstad, Göteborg och Region Skåne.

Ambassadörsfest och valpepp 14:e augusti

Den 14:e augusti samlas Miljöpartiets jämställdhetsambassdörer ännu en gång för att peppa inför valrörelsen och diskutera politik.

Rapport och film "Den jämställda vägen till ett klimatsmart samhälle"

Den 10 april ordnade Jämställdhetskommittén en heldag på temat Klimat och Genus. Här finns minnesanteckningar från dagen.

Passa också på att titta på Bosse Parbrings presentation "Genusperspektiv på klimatfrågan" på Youtube! Filmen är i fem delar.

Miljöpartiet på Feministiskt forum

Den 24:e april arrangerade Miljöpartiets jämställdhetskommitté ett seminarium om maskuliniteter på Feministiskt forum i Stockholm

Visa fler
RSS

Engagera digBli medlemGe en gåvaSprid budskapet