
Läs mer
2010-09-02
2010-09-02
2010-09-02
Stockholms landsting

Det saknas klimatberedskap för dricksvattnet i Mälaren. Karolinska universitetssjukhuset saknar reservvatten och vissa medicinrester ökar fortfarande i Stockholmsvattnet. Miljöpartiet presenterade idag en vattenrapport och 15 politiska förslag för att minska hoten mot dricksvattnet i Mälaren. Partiet delade även ut ett miljöpris till fd miljödirektören i landstinget Åke Wennmalm.

Tandhälsan bland barn och ungdomar varierar stort mellan olika kommuner i Stockholm. I länets fattigaste förorter har omkring 25 procent av 3-åringarna karies. I rikare kommuner som Täby och Danderyd är siffran nära noll. Helene Sigfridsson (MP) vill rikta flera samlade insatser till de områden där tandhälsan är som sämst.


Idag lanserar Miljöpartiet webbkampanjen ”Modernisera SL” med förslag till nya förbindelser på land och vatten, sänkta priser och ny teknik. I Miljöpartiets förslag kombineras nya teknologiska landvinningar med de senaste rönen om stockholmarnas resmönster.
I gårdagens gruppledarutfrågning i Radio Stockholm hade turen kommit till Miljöpartiets oppositionslandstingsråd Raymond Wigg. Vad gäller vården så tycker Raymond Wigg att den blivit sämre under de borgerligas tid vid makten. Läs mer här