Läs mer
Vår politik
Idag förändras medieindustrin allt snabbare och intressekonflikter uppstår mellan rättssäkerhet och integritet gällande ägande och utbud. En lagstiftning mot ägarkoncentration är viktig för att garantera mångfald av åsikter och yttrandefriheten i samhället.
Public service, radio- och TV i allmänhetens tjänst, ska ha ett tydligt kvalitetsansvar. Public service ska vara fri från reklam. Etiska normer och hänsyn till barn ska hävdas av en stark granskningsnämnd och genom tittar- och lyssnarinflytande. Medieutrymmet ska inte ockuperas av sexualiserade bilder. Miljöpartiet vill införa ett förbud mot könsdiskriminerande reklam och låta Konsumentombudsmannen utöva tillsynen.
Vi ser positivt på framväxandet av ett nytt medielandskap och vill att presstödet ska omfatta också nya medier, som t.ex. internettidningar. Särskilt hoppas vi att nya medier kan komma vända den skeva och icke-jämställda bild som idag förmedlas inom medievärlden.
Om inte detta kan skötas av aktörerna själva måste samhället ha möjlighet att använda presstödet och andra metoder för att stimulera fram ett jämställt medieutbud.