Debattartikel införd i Sundsvalls Tidning 20100312
Ledaren i onsdagens tidning verkade synnerligen fascinerad över Miljöpartiets framgångar och försöker peka på inkonsekvens och med billiga knep förminska Miljöpartiet de grönas politik.
Det rödgröna samarbetet tar sin utgångspunkt i en positiv människosyn. Alla människor vill och kan vara med och bidra i samhället.
Publicerad på debattplats i TÅ och ÖA 2010 02 24

I lokalradions telefonväkteri med partledarna var det Peter Erikssons tur den 22 februari. början är ca 4 minuter in i programmet.

När jordbruksminister Eskil Erlandsson i dag i Jönköping träffar företrädare för grisuppfödarna gör han rätt i att ställa krav.
Varannan sekund dör en människa av svält. Trots ett överflöd av mat i västvärlden och utrymme för ekonomiska satsningar är det en siffra som ökar och som visar tydligt på hur den politiska viljan lyser med sin frånvaro i debatten om världshungern.