Vi lyssnade på Mälaröbornas erfarenheter tillsammans med Jakop Dalunde

Jakop Dalunde hälsade på oss på Ekerö och vi pratade självklart om kollektivtrafiken.
Hur får vi fler att kunna välja buss och båt – och samtidigt minska köerna för dem som behöver bilen? Det var en av frågorna när vi i Miljöpartiet Ekerö träffade regiontrafikrådet Jakop Dalunde vid Tappströms hållplats en vårdag i maj.
Under samtalet fick vi möjlighet att lyssna på Mälaröbornas erfarenheter och prata om vad som behöver bli bättre i kollektivtrafiken. När avgångarna är för få, byten krångliga eller trafiken inte fungerar där man bor blir bilen ofta det enda realistiska alternativet.
Vi vill att det ska vara enkelt att resa hållbart, oavsett var på Mälaröarna man bor. Därför vill vi se en fungerande lokaltrafik, pålitlig färdtjänst och anropsstyrd kollektivtrafik i ytterområdena. Vi vill också förbättra möjligheterna att kombinera kollektivtrafik med cykel och andra hållbara färdsätt.
När fler kan välja buss eller båt minskar både köerna och utsläppen – och Ekerö blir en friare och mer tillgänglig kommun.
Det här är frågor vi tar med oss i vårt fortsatta arbete – både lokalt i Ekerö och regionalt.