Erbjud timanställda i äldreomsorgen heltid under coronapandemin

Erbjud timanställda i äldreomsorgen heltid under coronapandemin

Miljöpartiet och de andra rödgrönrosa partierna föreslår att timanställda i äldreomsorgen erbjuds heltid fram till sista september. En av de största riskerna för smittspridning inom äldreomsorgen är att de anställda har otrygga anställningsvillkor och arbetsmiljö.


I dag arbetar många timvikarier i äldreomsorgen, vilket innebär att många olika personer rör sig i verksamheterna från dag till dag. De har villkor som innebär att det kan vara svårt att tacka nej till arbete på grund av sjukdom vilket ökar risken att man går till jobbet med sjukdomssymtom.

– En av de största riskerna för smittspridning inom äldreomsorgen är att de anställda har otrygga anställningsvillkor och arbetsmiljö. Med trygga anställningsvillkor får staden ett bättre smittskydd för både personal och omsorgstagare, säger Daniel Bernmar, kommunalråd i opposition för Vänsterpartiet.

Förslaget från de rödgrönrosa innebär att timanställda som jobbar på stadens äldreboenden erbjuds månadsanställning på heltid fram till sista september.

– För att skydda både sköra äldre och personal i äldreomsorgen att smittas av Covid-19 måste vi minska antalet personer som arbetar nära varje äldre och då behövs fler heltidsanställda och färre timanställda, säger Karin Pleijel, kommunalråd i opposition för Miljöpartiet.

Förslaget behandlas av kommunstyrelsen 6 maj.

Relaterade nyheter

Göteborg, 3 september 2026

Intresseanmälan att arbeta som politisk sekreterare för Miljöpartiet i Göteborg 2026-2030

Göteborg, 24 januari 2026

Nya namn till kommunvalet.

Göteborg, 15 oktober 2025

Rödgrön budget 2026

Kunde inte hitta några poster

Försök med en annan filtrering eller sökning.

Läs alla nyheter