Uttalande från språkrören

Vi har nåtts av den fruktansvärda uppgiften att Zaida Catalán hittats död i Demokratiska Republiken Kongo där hon befann sig på FN-uppdrag.
Våra tankar i denna svåra stund är med Zaidas familj och vänner. Det som skett måste nu utredas och ansvariga ställas till svars.

Vi känner stor tacksamhet för det arbete Zaida gjort för Miljöpartiet. Hennes uppdrag i DR Kongo var talande för hennes drivkraft att kämpa för en mer rättvis värld. Hennes engagemang för de mänskliga rättigheterna och särskilt kvinnors och flickors rättigheter var grundmurat och tog henne till Afghanistan, Palestina och nu till DR Kongo på olika uppdrag. Att svenskar engagerar sig inom FN är viktigt och har en oerhörd betydelse. Världen hänger ihop och vi måste samarbeta och visa solidaritet över gränser för att klara av de utmaningar vi står inför. Zaidas bortgång är en svår förlust, men hennes gärning kommer att leva vidare. Hon är en sann förebild och det ljusa minnet av henne ska vi vårda ömt.

Isabella Lövin och Gustav Fridolin

Relaterade nyheter

MP drar ut på klimatturné med C

Amanda Lind och Isabella Lövin presenterar Östersjöpaketet på en presskonferensAmanda Lind och Isabella Lövin presenterar Östersjöpaketet på en presskonferens

Miljöpartiet presenterar Östersjöpaket: ”Östersjön har inte råd att vänta”

Folkel: Grön el ska vara billigare och tillgänglig för alla

Kunde inte hitta några poster

Försök med en annan filtrering eller sökning.

Läs alla nyheter