Vi hade besök av Mats Kullberg som pratade om psykisk hälsa och suicidprevention. Dessutom uppmärksammade vi att mandatperiodens första kommunfullmäktige är den 22 oktober och en hel del tankar från medlemmarna om lite av varje.
Dagens tema är psykisk ohälsa
Kvällens gäst, Mats Kullberg från Karlskrona kommun, berättar om sitt arbete som samordnare för kommunens arbete för psykisk hälsa och suicid-prevention. Samordnarens uppgift är att integrera arbetet med psykisk hälsa och suicid-prevention i kommunens övriga verksamheter (skola, äldrevård m.m.).
Efter föreläsningen diskuteras ämnet och att Karlskrona kommun ännu inte har antagit en handlingsplan för suicidprevention.
Politik
Kommunfullmäktige med nya invalda hålls 13:30-17:00, torsdag 22 oktober på Wämö center. ”Öppet hus” med information för ledamöter och ersättare hålls samma dag 10:30-13:00.
Laget runt
Mötesdeltagarna delar med sig av sina tankar inför kvällens möte. Bland annat tog vi upp om var resultaten för personkryss i kommunval och regionval finns redovisade, MP medlemsregister, föreläsning av Henry Ascher om antisemitism mm, behov av ett medborgarråd i Karlskrona, om huruvida ”Karlskronaförslaget” på kommunens hemsida, är ett bra, demokratiskt verktyg och mycket annat.
Nästa medlemsmöte
26 oktober, kl. 18:00 på Kungsbron 5.