Vad gör vi med skogen idag och i framtiden?

Vad gör vi med gammelskogen – änglamarken – insjön – idag och i framtiden? Det blev diskussioner vid en serie stationer under en fältvandring vid en skogsdag som Miljöpartiet arrangerade i Bäckasjögärde den 4 maj.

Diskussiionerna handlade om alternativ till hyggesbruk, möjligheter i praktiken till omställning av skog i olika åldrar och stadier, framplockning av mer vildmark. Vi ser också på angelägna frågor kring betesdrift i kombination med landskapsvård byggd på egeninsatser.

Björn och Roland Gustavsson ledde exkursionen och dessutom var riksdagsledamoten Rebecca Le Moine från Miljöpartiet och Inge Eriksson från Södra Skogsägarna med. Det var bra diskussioner mellan deltagarna, Rebecca, Björn, Roland och Inge. Trots regn och rusk var det stor uppslutning och ca 40 personer gick med.

Bitte, Björn och Roland som arrangerade dagen.

Bitte, Björn och Roland som arrangerade dagen.

Björn Gustafsson och Rebecca Le Moine.

Björn Gustafsson och Rebecca Le Moine.

MP skogsdag

Diskussioner under MP skogsdag.

Relaterade nyheter

Karlskrona, 20 augusti 2026

Besök av Isabella Lövin 19 aug 2026

Karlskrona, 19 augusti 2026

Nationalpark i Blekinge?

Karlskrona, 6 augusti 2026

Besök av språkröret Daniel Helldén

Kunde inte hitta några poster

Försök med en annan filtrering eller sökning.

Läs alla nyheter