Serien om att bo: Camilla känner sig hemma i riksdagen

Radioreportage om att bo i en övernattningslägenhet i Stockholm

För en lantis känns en lägenhet där man ser in till grannarna som ett akvarium

Camilla Hansén är riksdagsledamot för Miljöpartiet och är invald från Örebro län. Mest tid tillbringas i riksdagshusen och dit fick P4 Örebro komma för en intervju i Anna Björndals ”Serien om att bo”.

”Den som blir invald i Sveriges riksdag får räkna med att livet förändras, framförallt om man inte redan bor i Stockholm. Camilla Hansén (MP) pendlar mellan övernattningslägenheten och den egna bostaden i Örebro. Men framförallt tillbringas många timmar i Riksdagshuset, där arbetsdagarna kan bli långa. Vi får följa Camilla på en guidad tur en tidig morgon, då lamporna inte ens har tänts överallt. Camilla, som är uppvuxen på landet, beskriver livet i Stockholmslägenheten som att bo i ett akvarium.”

Lyssna på reportaget på P4 Örebro här, länk [öppen för alla]: https://www.sverigesradio.se/artikel/camilla-kanner-sig-hemma-i-riksdagshuset

 

Relaterade nyheter

Örebro län, 5 september 2025

Kulturkanon: Regeringen ska inte ägna sig åt detaljstyrning i klassrummet!

Örebro län, 4 september 2025

Aftonbladet debatt: Sätt hårt mot hårt och förbjud allt vinstuttag!

Örebro län, 15 augusti 2025

Camilla Hansén: Engagera dig för att försvara vår frihet – valåret börjar!

Kunde inte hitta några poster

Försök med en annan filtrering eller sökning.

Läs alla nyheter