Jägaren och mc-knutten röstar också på MP!
Kan jägaren, mc-knutten, golfspelaren och köttgrillaren verkligen rösta på Miljöpartiet? Ja, självklart! Alla som tycker att det görs för lite för att minska vår klimatpåverkan kan rösta på MP. Och det tycker en stor andel av svenskarna.
Det finns vissa fastlåsta föreställningar om hur en miljöpartist ser ut och beter sig. Dessa
fördomar vill Miljöpartiet de Gröna i Sollentuna råda bot på. Vem som helst kan nämligen
rösta på Miljöpartiet. Även den som inte alls identifierar sig med klichébilden av en
”miljöpartist”.
Därför visar nu flera miljöpartister i Sollentuna upp sina fritidsintressen i en miljö som
många sällan förknippar med Miljöpartiet. Här har vi jägaren Ola, Reza vid köttgrillen, Lena
och Anna på golfbanan samt Stefan, hängiven motorcyklist. Tvättäkta miljöpartister, allihop!
– Ett nytt och framgångsrikt grepp i den lokala politiken? Det hoppas i alla fall Eje Sandberg,
ordförande i Miljöpartiet de Gröna i Sollentuna vars styrelse initierat kampanjen.
Bild 1. Lena och Anna, medlemmar i Miljöpartiet och golfintresserade
Anna Hjelmstedt och Lena Hermelin är båda förhållandevis nya medlemmar i Miljöpartiet Sollentuna. De känner båda att det inte finns några konflikter mellan att engagera sig i ett parti vars främsta syfte är att minska utsläppen av växthusgaser och att ha intressen och hobbys.
– Alla människor har ju sina intressen och målet måste ju någonstans vara att vi ska kunna fortsätta leva våra liv utan att vi förstör planeten, säger Anna Hjelmstedt, som också ställer upp på Miljöpartiet de gröna i Sollentunas valsedel i årets val.
Bild 2. Stefan Borg, Kandidat till kommunfullmäktige i Sollentuna 2026 och motorcykelentusiast
Stefan Borg, vars intresse är att upptäcka världen på motorcykeln, har också engagerat sig i Miljöpartiet i flera år. Hans engagemang i Miljöpartiet grundar sig bland annat i strävan efter ett samhälle som utgår ifrån de flestas, inte de fås behov. Stefan efterfrågar utöver skärpt miljöpolitik även ett bättre samtalsklimat och grundläggande respekt för demokratiska värderingar.
– Vi behöver alla bli bättre på att lyssna på varandra istället för att försöka överrösta varandra. Endast tillsammans kan vi komma fram till hållbara lösningar som leder oss rätt över tid, säger Stefan, som också han kandiderar i årets val.
Bild 3. Ola Forssberg, kandidat till kommunfullmäktige 2026 och jägare
Ola Forssberg är civilingenjör och jobbar till vardags med vattenfrågor på Trafikverket. Han jagar också, vilket inte är så ovanligt inom partiet som man kan tro. – Om man älskar och känner sig som en del av naturen, är steget inte långt till att vilja skaffa sitt eget kött, säger Ola.
– För övrigt är jag ganska trött på moralism. Vad jag gör privat är min ensak. Politik handla faktiskt om lagar och skatter.
Ola anser att Miljöpartiet är det enda partiet som vågar tänka utanför de rådande systemen, och som orkar ta tag i de stora globala ödesfrågorna. För det krävs naturligtvis mod och hopp, eller ”naivism” som högerdebattörer brukar säga.
Bild 4. Reza Etemad, Andranamn på valsedeln till kommunfullmäktige i Sollentuna 2026
Reza Etemad, #2 på valsedeln till Sollentuna kommunfullmäktige, är en engagerad och aktiv lokal företrädare för Miljöpartiet. Bland annat har Reza nyligen drivit igenom satsningen på fler badbryggor i Sollentuna kommun, trots att Miljöpartiet sitter i opposition till de styrande. Reza har arbetat i Stockholms stad i över 30 år som byggprojektledare och är även fackligt engagerad som ordförande för Visions sektion 51.
– Alla som bor i Sverige ska ha samma möjligheter att vara en del av en gemenskap och få möjligheter att bidra efter sin förmåga. Ju större jämlikhet i samhället ju större möjligheter har vi att kunna fokusera på de mer abstrakta och oöverblickbara problemet som klimatförändringarna, säger Reza som gärna äter kött även fast han är Miljöpartist.
Rezas har en bakgrund från Iran och har bott i Sverige sedan 1986, och i Sollentuna med sin familj sedan 1998. Reza engagerade sig i Miljöpartiet i och med att Sverigedemokraterna tog plats i Sveriges riksdag. För Reza är ekologisk hållbarhet omöjlig utan social hållbarhet och Reza brinner därför starkt för frågor som rättvisa, trygghet och integration.
– Trygghet att leva. Frihet att njuta. Ansvar för miljön och framtiden. Det är mina ledord, säger Reza.
För att se vilka fler som ställer upp som kandidater till kommunfullmäktige för Miljöpartiet de gröna i årets val, läs vår tidigare nyhet här.
Gå gärna in och gilla och följ oss, gilla och kommentera denna nyhet på våra sociala medier också!