Idag besöker Miljöpartiet Uppsala Vatten

Idag besöker Miljöpartiet Uppsala Vatten

Miljöpartiets kommunalråd besöker idag Uppsala Vatten tillsammans med partiets miljö- och stadsbyggnadspolitiker Robert Damberg och Bengt Fladvad.
– Vi ska träffa Uppsala vattens ledning och besöka reningsverket vid Kungsängen, säger Maria Gardfjell.

– Vi ska ta upp flera viktiga frågor. Bland annat är frågan om kommunens planer på att bygga bostäder eller kontor närmare reningsverket högaktuell.

Rening av läkemedelsrester i avloppet och frågan om den fortfarande avstängda dricksvattentäkten som förgiftats av perfluorerade ämnen är också frågor vi ska ta upp.

– Vi vill veta om det finns någon plan för sanering av källan till förgiftningen uppe på Ärna och när dricksvattentäkten planeras att kunna användas igen, säger Maria Gardfjell.

Kl 9.00- 10.30 på Reningsverket
Media är välkomna.

Mer information: Maria Gardfjell, 076-7618376

Relaterade nyheter

Uppsala, 2 september 2026

Pizza & politik den 7 sept

Uppsala, 2 september 2026

FRÅN BRYSSEL TILL UPPSALA – KLIMATDEBATT 11 SEPT

Uppsala, 21 augusti 2026

Från försvar till framgång – grön hbtqi-politik efter valet

Kunde inte hitta några poster

Försök med en annan filtrering eller sökning.

Läs alla nyheter