Interpellation till Marie Bladholm, Ordförande i UBN KommunfullmÀktige 2018-03-21

Interpellation till Marie Bladholm, Ordförande i UBN KommunfullmÀktige 2018-03-21

Resursgruppers och resursskolans framtid
 

Rapport delprojekt 1 sĂ€rskilt stöd och forskningsprogrammet inkluderande lĂ€rmiljöer, 2017UTN/0021 presenterades pĂ„ mötet i UtbildningsnĂ€mnden den 8 februari. Huvudsyftet med utvecklingsarbetet har varit att formulera en gemensam strategi för att möta sĂ€rskilda stödbehov – inom ramen för resursgrupper eller annat alternativ. MĂ„let, enligt rapporten, Ă€r att skapa bĂ€sta möjliga förutsĂ€ttningar för samtliga elever att uppnĂ„ kunskapskraven, likvĂ€rdighet och effektiv resursanvĂ€ndning. UtgĂ„ngspunkten har varit inkluderingsperspektivet och har dĂ€rför sammanlĂ€nkats med IFOUS forskningsprogram Inkluderande lĂ€rmiljöer.

Projektgruppen har utifrÄn sitt arbete dragit vissa slutsatser och beslutat att:

1.       Inga större förĂ€ndringar i nulĂ€get;

2.      BehĂ„ll kommungemensamma resursgrupper men planera nytt stĂ€llningstagande 2020;

3.      Flytt av Kullsvedsskolans grupper fr o m höstterminen 2019 möjliggör en förberedelse dĂ€r det finns en planeringsgrupp med personal frĂ„n resursgrupperna och personal frĂ„n mottagande skola inklusive skolledare samt huvudman;

4.      LĂ„ng sikt: varken kommungemensamma resursgrupper eller resursskola Ă€r det mest önskvĂ€rda;

5.      MĂ„nga förutsĂ€ttningar som idag inte finns behöver skapas.

Miljöpartiet Àr positiv till att projektet sÀrskilt stöd sammanlÀnkas med IFOUS forskningsprogram Inkluderande lÀrmiljöer dÄ det kan finnas mycket positivt att ta tillvara pÄ utifrÄn den forskning som pÄgÄr. DÀremot har man dragit lÄngtgÄende slutsatser och beslut enligt punkt 4 dvs. att varken kommungemensamma resursgrupper eller resursskola pÄ lÄng sikt Àr det mest önskvÀrda för barn i behov av sÀrskilt stöd.

Miljöpartiet anser att kommungemensamma resursgrupper och en resursskola Àr mycket fördelaktigt för mÄnga barn i behov av sÀrskilt stöd och ser stora risker i att ta bort de möjligheterna. Det finns inte heller förutsÀttningar för skolor idag att ta emot barn/elever med behov av sÀrskilt stöd och dessutom blir en sÄdan förÀndring förenat med vÀldigt stora insatser bÄde vad gÀller ekonomi och kompetenshöjning. Vi kan i dag inte se att kommunen har de resurserna inom överskÄdlig tid.

Rapporten ovan vÀcker mÄnga frÄgor som vi stÀller i denna interpellation till utbildningsnÀmndens ordförande Marie Bladholm:

–          Vilka konsekvenser ser du att detta kan fĂ„ för de barn som gĂ„r i Kullsvedsskolan idag?

–          Vilka konsekvenser ser du att detta kan fĂ„ för de barn som gĂ„r i de kommungemensamma resursgrupperna?

–          Vilka konsekvenser ser du att detta kan fĂ„ för de barn som Ă€r externt placerade i andra kommuner?

–          Det framgĂ„r i rapporten att kommunens kostnader för de externa placeringarna Ă€r höga i relation till den finansiering som ges för elever med stora stödbehov i kommunala skolorna i VĂ€rmdö och fr o m lĂ€sĂ„ret 2018/19 har kommunen för avsikt att frĂ„ngĂ„ avtalshanteringen och istĂ€llet betala ut grundbelopp samt tillĂ€ggsbelopp. Vad innebĂ€r det i praktiken?

–          Kullsvedsskolans förĂ€ldrarĂ„d menar att tidsplanen för flytt Ă€r orimlig (de vill dessutom inte flytta elever frĂ„n skolan). Tycker du att tidsplanen för flytt av Kullsvedsskolans elever fortfarande Ă€r rimlig eller ser du behov av att revidera den?  

–          Idag arbetar till största del behöriga och legitimerade lĂ€rare samt resurspersonal med riktade utbildningar/fortbildningar i resursgrupper och resursskola. ElevhĂ€lsans kompetenser Ă€r ocksĂ„ starkt involverade i grupperna. Hur garanterar man att det finns utbildad personal för barn i behov av sĂ€rskilt stöd i de olika klasserna i de kommunala skolorna?

–          Är Kullsvedsskolans lokaler anpassade för de barn som gĂ„r dĂ€r idag och kommer ekonomiska medel avsĂ€ttas för att bygga om lokaler i andra skolor nĂ€r elever med sĂ€rskilda behov börjar dĂ€r?

Siv StrömbÀck och Hanna Thorell

Miljöpartiet de gröna

Relaterade nyheter

VÀrmdö, 3 september 2025

Visning av kommande naturreservatet Paradiset-SĂ„ngen – med Daniel HelldĂ©n!

VÀrmdö, 10 januari 2025

Nu stÀrker vi VÀrmdös miljöarbete

VÀrmdö, 15 oktober 2024

Nu skyddar vi mer natur i VÀrmdö

Kunde inte hitta nÄgra poster

Försök med en annan filtrering eller sökning.

LĂ€s alla nyheter