Dags att sänka arbetstiden i Borås
Människor ska få tid för att leva, inte bara tid för att överleva. Vi i Miljöpartiet vill stegvis sänka arbetstiden med siktet mot en 35-timmarsvecka. Borås stad har möjlighet att gå före och prioritera personal inom vård- och omsorg i ett pilotprojekt för sänkt arbetstid med bibehållen lön, skriver Linnea Kläth och Imaan Muqbil.
Äldreomsorgen är bland de mest mänskliga jobben som finns. Man kliver in i någon annans vardag, i någon annans liv när det är som skörast. Personal inom vård- och äldreomsorg vittnar samtidigt om hög arbetsbelastning, underbemanning och minutstyrning. Andelen sjukskrivna inom vård- och äldreförvaltningen i Borås är dessutom högre än för resten av kommunen.
Det här slår ojämnt, och ofta hårdare mot kvinnor. En förklaring är arbetsmiljön i många kvinnodominerade yrken, såsom inom omsorgen, där tempot är högt, resurserna för små och det inte går att arbeta hemifrån när man är sjuk.
Sänkt arbetstid och lönesatsningar för Borås stads anställda inom omsorgen skulle minska arbetsbelastningen och förbättra arbetsvillkoren. För oss i Miljöpartiet är det här en tydlig jämställdhetsfråga.
”Genom att sänka arbetstiden kan vi göra Borås stad mer attraktiv som arbetsgivare och locka tillbaka personal till omsorgen.”
I Göteborgs stad ledde ett försök om sänkt arbetstid i socialtjänsten till lägre personalomsättning och minskad sjukfrånvaro. Liknande försök har även gjorts i Ljusdal, och i Stockholm stad satsar det rödgröna styret i år på förbättrad arbetsmiljö inom äldreomsorgen genom en försöksverksamhet för sänkt arbetstid.
För att få bukt med minutstyrning och möta den förändrade demografin behöver vi få fler att vilja arbeta inom äldreomsorgen. Genom att sänka arbetstiden kan vi göra Borås stad mer attraktiv som arbetsgivare och locka tillbaka personal till omsorgen. Vi kan lösa utmaningarna med underbemanning och skapa en bättre arbetsmiljö för fler. Det är en investering för våra medmänniskor.
Kritiker mot arbetstidsförkortningen lyfter ofta de kostnader det skulle innebära för kommunen. But denna kostnad måste samtidigt ställas mot de arbetsrelaterade sjukskrivningar som vi ser är ett enormt problem, inte minst inom vård och äldreomsorg.
Enligt försäkringsbolaget Skandia kostade de långvariga sjukskrivningarna Sverige över 90 miljarder kronor 2024, där den stressrelaterade psykiska ohälsan står för omkring 40 procent av alla längre sjukskrivningar. Vi har inte råd med att människor bränner ut sig själva på sina arbeten. Sänkt arbetstid är en investering i folkhälsan.
Det här är en fråga Miljöpartiet har drivit länge, men inte tidigare fått gehör för. Men nu ser vi hur debatten förändras. Vi ser hur flera länder, kommuner och företag går före och sänker arbetstiden för sina anställda.
Sänkt arbetstid stärker folkhälsan, förbättrar arbetsmiljön och lockar tillbaka anställda till bristyrken. Nu är det dags för Borås stad att också ta steg i den riktningen.
Linnea Kläth,
etta på Miljöpartiet i Borås kommunfullmäktigelista
Imaan Muqbil,
tvåa på Miljöpartiet i Borås kommunfullmäktigelista