Birgitta Pettersson Frank nytt förstanamn pÄ Miljöpartiets riksdagslista i Dalarna

Birgitta Pettersson Frank nytt förstanamn pÄ Miljöpartiets riksdagslista i Dalarna

Den 19 februari genomförde Miljöpartiet de gröna i Dalarna en extra valkonferens dÀr Birgitta Pettersson Frank utsÄgs till nytt förstanamn pÄ riksdagslistan.


Maj Ardesjö: ”Jag har kommit fram till att mitt fokus ligger pĂ„ det lokala planet, i kommunala och regionala frĂ„gor. Jag Ă€r tacksam för att vĂ„r extra valkonferens har kunnat vĂ€lja en sĂ„ kompetent person som förstanamn och jag önskar Birgitta Pettersson Frank ett stort lycka till!”

Birgitta Pettersson Frank sĂ€ger: “Jag brinner för att skydda vĂ„ra hav, bĂ„de för livet i haven och betydelsen för klimatet. Om vi inte gör nĂ„got kommer vi snart ha mer plast Ă€n fisk i vĂ„ra hav. Efter mĂ„nga Ă„r i vĂ„rden sĂ„ vill jag se till att vĂ„rden förĂ€ndras till det bĂ€ttre bĂ„de för personal och för patienter. Skogen Ă€r ocksĂ„ en av min och Miljöpartiets stora frĂ„gor. Att stĂ„ upp för den biologiska mĂ„ngfalden i skogen Ă€r viktigare Ă€n nĂ„gonsin, nu nĂ€r flera partier lĂ€gger förslag som försvagar skyddet för vĂ€xter och djur. Vi behöver skydda mer skog inte mindre!

TvÄa pÄ riksdagslistan Àr Mursal Isa frÄn BorlÀnge. Mursal jobbar för ett mera inkluderande och rÀttvist samhÀlle dÀr allas inneboende krafter tas tillvara.
– Jag tar klimatförĂ€ndringarna pĂ„ högsta allvar eftersom jag Ă€r klimat- och krigsflykting och har upplevt klimatförĂ€ndringen pĂ„ nĂ€ra hĂ„ll. Demokratin och asylrĂ€tten mĂ„ste vĂ€rnas. Det Ă€r viktigt med levande kultur och folkbildning som bygger pĂ„ livslĂ„ngt lĂ€rande. Ett arbete att gĂ„ till Ă€r bĂ€sta verktyget för integration och inkludering i ett rĂ€ttvist samhĂ€lle, sĂ€ger Mursal Isa.

Maj Ardesjö frÄn Falun stÄr nu pÄ tredje plats pÄ listan. Maj brinner för de gröna frÄgorna. Miljö, klimat, landsbygd, solidaritet och mÀnskliga rÀttigheter Àr hjÀrtefrÄgor.
– Vi har bara en planet som vi ska vara rĂ€dda om. Vi ska bara utnyttja vĂ„r rĂ€ttvisa del av naturens resurser och behöver bygga upp naturen igen. Det Ă€r viktigt med kortare arbetstid. Vi behöver liv med mindre stress och högre livskvalitet. KlimatförĂ€ndringarna och hotet mot den biologiska mĂ„ngfalden mĂ„ste tas pĂ„ största allvar, sĂ€ger Maj Ardesjö.

Hela nya riksdagslistan för Miljöpartiet de gröna i Dalarna
1 Birgitta Pettersson Frank, Falun
2 Mursal Isa, BorlÀnge
3 Maj Ardesjö, Falun
4 Aron Knifström, Ludvika
5 Elina Brodén, BorlÀnge
6 Jonas Åsenius, Falun
7 Annica Ericson, Falun
8 Magnus Gabrielson, SĂ€ter
9 Kerstin Lundh, Hedemora
10 Thor Draiby, Smedjebacken
11 Åsa Wikberg. Ludvika
12 Elvis Ärnlöv, Falun
13 Helena Andersson. Älvdalen
14 Olle Berglund, Leksand
15 Heidi SjungargÄrd. Avesta
16 Rupert Tansley, Gagnef
17 Karolina Brosché, Falun
18 Göran Petri, Leksand
19 Kristina Norström, Hedemora
20 Leif Stenberg, Hedemora
21 Elisabeth Åsenius, Falun
22 Lars Ottosson, SĂ€ter
23 Ann-Sofie Jonsson, Gagnef
24 Jan Lindholm, Falun
25 Ingmari Nilsson, Älvdalen
26 Bertil Wennberg, Hedemora
27 Richard Holmqvist, Falun
 

Relaterade nyheter

Dalarna, 8 april 2026

Amelia Sporre och Maya RantamÀki Àr sprÄkrör för Grön Ungdom Dalarna!

Dalarna, 5 december 2025

Pressmeddelande: Införande av Cosmic i Region Dalarna – ett stort politiskt misslyckande

Dalarna, 23 november 2025

Maj Ardesjö och Mursal Isa toppar Miljöpartiets listor

Kunde inte hitta nÄgra poster

Försök med en annan filtrering eller sökning.

LĂ€s alla nyheter