Höj tempot i Region Dalarnas klimatarbete
Motion till RegionfullmÀktige
Region Dalarnas mÄl Àr att minska utslÀppen med vÀxthusgaser med 75 procent till Är 2030 frÄn 2018 Ärs nivÄ. För att nÄ detta mÄl behöver flera politiska beslut tas.
Klimat- och miljöfond
Region Dalarna behöver inrÀtta en klimat- och miljöfond som kan finansiera klimatinvesteringar. Varje Är bör inledningsvis 0,2 procent av Region Dalarnas omsÀttningen avsÀttas till fonden. Det kan tyckas lite men blir över 20 Mkr per Är. Pengarna ska anvÀndas till klimatsmarta investeringar som bÄde minskar utslÀppen och sÀnker regionens driftskostnader. Regionstyrelsen prövar löpande under Äret om och hur fondens medel ska anvÀndas.
Eldrift i kollektivtrafiken
För det andra behöver regionens kollektivtrafik och regionens övriga fordon drivas pÄ förnybara drivmedel. Miljöpartiet driver kravet att 100 procent av kollektivtrafiken i Dalarna ska drivas av förnybara drivmedel. KollektivtrafiknÀmnden behöver förbereda för att delar av busstrafiken ska drivas pÄ el. Flera regioner har redan eldrivna bussar, tekniken Àr vÀlkÀnd och utprovad för kollektivtrafik. Nu mÄste Region Dalarna förbereda sig för att ta detta steg i samband med den nya upphandlingen av kollektivtrafiken. KollektivtrafiknÀmnden bör utreda och ge förslag pÄ i vilken omfattning som det Àr teknisk och ekonomiskt möjligt att införa eldrift.
HÀlso- och sjukvÄrd
Förbrukningen av sjukvÄrdsmaterial stÄr för 44 procent av regionens samlade utslÀpp av vÀxthusgaser. Förbrukningen av engÄngsartiklar inom sjukvÄrden mÄste minska, dÀr det kan ske pÄ ett patientsÀkert sÀtt. En övergÄng till flergÄngsartiklar bör vara alternativet. HÀlso- och sjukvÄrdsnÀmnden behöver fÄ ett konkret mÄl att minska utslÀppen av vÀxthusgaser i sin verksamhet.
Region Dalarna har goda förutsÀttningar att fortsatt minska utslÀppen av vÀxthusgaser för att uppfylla mÄlen i Parisavtalet. Detta behöver ske för att Dalarna ska bli en region dÀr vÄra barn och barnbarn kan leva ett gott liv.
Miljöpartiet de Gröna yrkar
- att Region Dalarna inrÀttar en klimat -och miljöfond
- att HÀlso- och sjukvÄrdsnÀmnden fÄr i uppdrag att sÀnka utslÀppen av vÀxthusgaser med minst 5 procent per Är frÄn startÄret 2023
- att KollektivtrafiknÀmnden fÄr i uppdrag att utreda och ge förslag pÄ hur en övergÄng till eldrift kan ske i kollektivtrafiken
Mursal Isa, ledamot (MP)
Kerstin Lundh, ledamot (MP)Â Â Â
Jonas Ă senius, ledamot (MP)