Beslut: Nu får Göteborg fler sommargågator

Beslut: Nu får Göteborg fler sommargågator

Idag beslöt kommunfullmäktige i Göteborg att stödja ett förslag om fler sommargågator i Göteborg. Beslutet grundar sig i en motion från miljöpartisterna Emmali Jansson och Karin Pleijel.
–Fler sommargågator ger mysigare stad där det blir lättare att ta sig fram till fots. Det är glädjande att fler partier nu har anslutit sig till vår politik, säger Emmali Jansson, (MP), andre vice ordförande i fastighetsnämnden och ledamot av kommunfullmäktige.

En positiv effekt av sommargågatorna är att det blir attraktivare att handla och gå på restauranger i staden. Både restaurangägare och affärsinnehavare är positiva till fler sommargågator.

– Många butiker och restauranger har svårt att få ekonomin att gå ihop. Om vi kan göra det attraktivare att vistas i stan och öka antalet kunder så är det väldigt positivt, säger Karin Pleijel (MP), kommunalråd i opposition.

Trafikkontoret i Göteborg har fått i uddrag att verka för en utveckling mot fler sommargågator i samråd med näringsliv och boende.

Förslaget om fler sommargågator

Relaterade nyheter

Göteborg, 15 oktober 2025

Rödgrön budget 2026

Göteborg, 16 mars 2025

En rödgrön extrabudget för göteborgarna.

Göteborg, 30 januari 2025

S, V och MP: Sänkt biljettpris med 140 kronor i månaden

Kunde inte hitta några poster

Försök med en annan filtrering eller sökning.

Läs alla nyheter