Domstolens nej till vindkraftverk överklagas

Domstolens nej till vindkraftverk överklagas

Göteborg Energi ska överklaga Mark- och miljödomstolens nej till att bygga vindkraftverk i Hake fjord i södra skärgården.
– Det här är en viktig insats för klimatet. Alla utom SD antog en klimatstrategi som bland annat innebär att vi ska producera förnybar el. Då måste vi göra det med vindkraft, säger Elisabeth Undén (MP), ordförande i Göteborg Energi.

En del har ifrågasatt placeringen.

– Ja, många tycker att alla ska åka till Norrland och bygga, men vi bör också ta ansvar i Göteborg. Det här är den stora platsen i Göteborg där naturen redan är störd, säger Elisabeth Undén.

Domstolen har hävdat att risken är stor för spridning av giftiga muddermassor under bygget.

– Men vi kommer inte att behöva muddra. Vi kommer att använda en byggmetod som innebär att man sätter ner pålar ner i enskilda hål, då behöver man inte muddra upp. Om det vid något tillfälle skulle behöva muddras ska det ske inom avspärrning så det inte ska sprida sig, säger Elisabeth Undén (MP), ordförande i Göteborg Energi.

Den samhällsekonomiska nyttan har också ifrågasatts av domstolen.

– Där anser vi att domstolen inte har gjort en korrekt bedömning. De har bara tittat på investeringskalkyler. Vi måste även ha en tillförlitlig elproduktion, det är också en viktig samhällsnytta. Dessutom finns det forskare som menar att förnyelsebar el har en otroligt mycket större samhällsekonomisk nytta genom att den förnyelsebara elen gör att koldioxidutsläppen kan minska från fossil kraftproduktion.

http://www.goteborgenergi.se/Om_oss/Pressrum?DisplayNewsItem=23033124

Relaterade nyheter

Göteborg, 16 mars 2025

En rödgrön extrabudget för göteborgarna.

Göteborg, 30 januari 2025

S, V och MP: Sänkt biljettpris med 140 kronor i månaden

Göteborg, 22 november 2024

När SD-regeringen duckar tar vi vårt klimatansvar på allvar

Kunde inte hitta några poster

Försök med en annan filtrering eller sökning.

Läs alla nyheter