Fler fasta vikarier ska minska vikariekarusellen
Barn måste få tryggare och mer stabil personal i förskolan. Mindre barngrupper, fler fasta vikarier, mer genomtänkt schemaläggning och minskade kringuppgifter så att personalen får mer tid till sitt pedagogiska uppdrag. Det är några av lösningarna för att förbättra arbetsmiljön på förskolan.
Barngrupperna i förskolan har minskat. Särskilt markant är minskningen i Majorna-Linné som 2011 hade 18 barn per barngrupp, men 2016 kommit ner till 16,9. Även Västra Göteborg, Lundby, Centrum och Askim-Frölunda-Högsbo har minskat sina barngrupper.
– Det är inte tillräckligt, men steg för steg är vi på rätt väg, säger Karin Pleijel (MP), skolkommunalråd.
Minskade barngrupper är ett sätt att minska stressen på förskolan, som kan leda till den höga sjukfrånvaron bland förskollärarna som i sin tur leder till en vikariekarusell.
– Många förskollärare känner en hög stressnivå idag, så hög att sjuktalen stiger. Det är oacceptabelt och påverkar barnen som ibland får möta flera nya vikarier att skapa en relation till. Ibland har det till och med varit svårt att få tag på vikarier, säger Karin Pleijel.
Andra sätt att minska sjukfrånvaron fattar Kommunstyrelsen beslut om under onsdagen, i en handlingsplan för att minska sjukfrånvaron i förskolan och skapa större stabilitet i arbetssituationen. Det handlar framför allt att anställa fler fasta vikarier, så kallade ”löpare”.
– Det gör att barnen lättare får möta samma vikarier istället för nya ansikten som det ofta är idag. Det ska göra det tryggare för barnen, säger hon.
Att införa förstelärare i förskolan är också ett sätt som stadsdelarna kan välja som lösning, om så önskas. Schemaläggningen ska också underlättas med ett nytt verktyg för närvarosystemet.
– Det ger en mer realistisk bild av de tider barngrupperna är som störst, när barn med särskilda behov är i förskolan och annat som behövs för att optimera bemanningen bättre när flest personal behövs, säger Tord Karlsson (S), kommunalråd med ansvar för personalfrågor.
Rörligheten ska minskas genom att satsa på utveckling av förskollärarna som profession och stärka vikariernas kompetens genom webbaserad introduktion. Buller och ergonomi ska ses över och infektionsrisken minska. Kringuppgifterna ska minska för både cheferna och förskollärarna så att de får mer tid till sitt pedagogiska uppdrag.
– Det är flera vägar till högre kvalitet i förskolan, säger Tord Karlsson.