Göteborg ska ta ansvar för framtida flyktingkriser
Flyktingar måste ha någonstans att ta vägen vid framtida flyktingkriser. För att klara mottagandet bättre ska Göteborgs stad ta fram en plan för framtida flyktingströmmar.
– Att planera så långsiktigt är det nog ingen som har gjort tidigare i Sverige, säger Ulf Kamne (MP), kommunalråd med ansvar för stadsutveckling, bostäder och miljö.
Krig, konflikter och katastrofer i klimatförändringarnas spår kommer leda till att människor kommer tvingas fly från sina länder även i framtiden.
– Men en kommande flyktingkris i andra länder ska inte behöva bli en kris i Sverige. Vi måste ha färre paniklösningar, mer planering. Under de kommande tre åren ska vi i kommunerna visa att vi kan ta ett långsiktigt ansvar, säger Ulf Kamne.
Därför har rödgrönrosa ledningen föreslagit att staden ska ta fram en handlingsplan för att hantera framtida flyktingströmmar.
– Den planen ska konkret staka ut vad som behöver göras, vem ska göra det, vilka arbetssätt som är bäst rent organisatoriskt så att allt går så snabbt som möjligt. Vi ska inte behöva stå där och fundera på vilka platser som är lämpliga för tillfälliga bostäder, vi måste ha planerat bättre om krisläge uppstår.
Alla som kommer måste också få plats i skolan.
– Därför måste vi vara noga med att även planera verksamhetslokalerna.
Nu handlar det om att dra lärdomar från höstens ansträngningar. Den stora flyktingströmmen blev ett krisläge för att kommunerna inte var tillräckligt förberedda.
– Organisationen blev ansträngd. Det finns kommuner som har anmält sig själva för att de inte kunnat följa lagen. Många har haft svårt att hålla en bra kvalitet. De hem vi skakat fram har inte alltid varit de bästa för barnen. Det är allvarligt. Allvarligt är också att flyktingar stått vid gränsen och inte har fått hjälp.