Gustav Fridolin önskade Gott Nytt År
Igår firades Eldfesten på Heden i Göteborg, som en upptakt till firandet av det persiska nyåret Id på fredag. Vårt språkrör Gustav Fridolin var på plats och invigningstalade.
Heden välbesökt trots göteborgsvädret
Trots duggregn och blåst fylldes Heden i centrala Göteborg av flera tusen glada besökare som njöt av musik och artister, god mat och fyrverkerier. Kvällens program på scenen invigdes med ett tal av vårt språkrör Gustav Fridolin. Gustav talade om medmänsklighet och solidaritet, om att stå upp för mänskliga rättigheter.
Miljöpartiet på plats med informationstält
Nio volontärer från Miljöpartiet i Göteborg och Grön Ungdom Göteborg fanns på plats i varma jackor och med informationsmaterial om grön politik i högsta hugg. Många eldfestbesökare flydde regnet en stund genom att besöka Miljöpartiets tält och ställa frågor om miljö, migration, jobb och skola. Det blev många givande samtal. En av volontärerna, Grön Ungdom Göteborgs språkrör Ronja Lundberg beskriver kvällen såhär:
– Detta var hur roligt som helst! Jag älskar den persiska kulturen. Jag upplevde att dem jag mötte tog emot samtalen positivt. Nu är jag mer pepp än någonsin på att det är valår!
Det persiska nyåret
På fredag firas Id, det persiska nyåret. Då blir det år 1393 inom den persiska kulturen. Natten mot den sista onsdagen före nyårsdagen firas av tradition ”eldfesten”. Firandet innebär bland annat att man tänder brasor och hoppar över dessa. Den symboliska innebörden är att elden ska ta alla sjukdomar och blekhet, och skänka den som hoppar hälsa och glöd.
Nowroutan Pirouz Bad!
Miljöpartiet de gröna i Göteborg och Grön Ungdom Göteborg vill passa på att önska ett gott nytt år till alla firande av det persiska nyåret!
Läs mer om Eldfesten på http://www.eldfesten.info/