Ny pott till arbetsmiljön och arbetstidsinnovationer

Ny pott till arbetsmiljön och arbetstidsinnovationer

Den negativa trenden med ökade sjukskrivningar ska vändas. Nu satsar rödgrönrosa ledningen 20 miljoner kronor på arbetsmiljön i en ny pott där stadens nämnder kan söka pengar till nya kreativa metoder och arbetstidsinnovationer.


– Här kan det finnas möjlighet för både socialsekreterare eller personal på förskolor, skolor eller äldreboenden att få del av potten för att förverkliga idéer som kan leda till en bättre arbetsmiljö eller en mer utvecklande arbetssituation, säger Karin Pleijel (MP), skolkommunalråd.

Flera verksamheter inom staden har personal som arbetar hårt och kan behöva nya kreativa arbetssätt för att förbättra arbetsmiljön.

– Därför vill vi ge möjlighet till många förverkliga sina kreativa idéer. Arbetsmiljö är ett brett begrepp, det finns många olika sätt att skapa en bra arbetsmiljö.

Staden måste testa sig fram för att hitta lösningar som på allvar gör skillnad för de som arbetar i verksamheterna. Det här är ett sätt att locka fram nya lösningar. Det handlar om att hårt belastade socialsekreterare som kan få administrativt stöd eller att fysiskt belastade arbetsgrupper kan ges möjlighet att gå ner i kroppsarbete för att vara mentorer åt nyanställda. Detta kan öka chanserna för fler att orka arbeta till pensionen.

Arbetsmiljöpotten kommer särskilt att riktas mot yrkesgrupper med tung arbetsbelastning i syfte att skapa ett mer hållbart arbetsliv. Personalen inom äldreomsorgen, socialtjänsten, förskolan och skolan tillhör några av de mest utsatta yrkesgrupperna.

– De är ofta stressade och har en tuff arbetsmiljö. Om man förkortar arbetstiden eller får möjlighet att träna på arbetstid kan det ge ett mer hållbart och hälsofrämjande arbetsliv, säger Karin Pleijel.

Hela rödgrönrosa ledningens förslag till budget för 2017 kommer att presenteras inom kort.

FAKTA

Fyra områden kan få del av potten
De 20 miljonerna kan utnyttjas av nämnderna och kan fördelas över fyra olika områden:
1. Upplägg där äldre medarbetare ges möjlighet att ägna en del av sin arbetstid åt handledarstöd eller mentorskap för nyanställda och praktikanter.
2. Upplägg där högt belastade yrkesgrupper avlastas på arbetsplatsen genom att vissa arbetsuppgifter lyfts av.
3. Arbetstidsinnovationer.
4. Nyskapande metoder för att förverkliga arbetsmiljöplanen inom äldreomsorgen.

Relaterade nyheter

Göteborg, 15 oktober 2025

Rödgrön budget 2026

Göteborg, 16 mars 2025

En rödgrön extrabudget för göteborgarna.

Göteborg, 30 januari 2025

S, V och MP: Sänkt biljettpris med 140 kronor i månaden

Kunde inte hitta några poster

Försök med en annan filtrering eller sökning.

Läs alla nyheter