Nya skolorganisationen kan ge 83 miljoner till skolan

Nya skolorganisationen kan ge 83 miljoner till skolan

Skolans resurser fördelats vÀldigt olika i Göteborg. Men med en helt ny modell kommer skolor med liknande utmaningar att fÄ likvÀrdig ekonomi. För cirka 70 procent av de kommunala skolorna ökar de ekonomiska resurserna i höst, jÀmfört med om de legat kvar inom SDN. För cirka 30 procent kommer det bli tvÀrtom. Tappet lindras dock av att omorganisationen frigör 83 miljoner kronor som delas ut direkt till skolorna.
– Äntligen har vi pĂ„ gĂ„ng en mer likvĂ€rdig fördelning av pengarna till skolan. Vi har fĂ„tt positiva signaler bĂ„de frĂ„n facken och frĂ„n de rektorer vi varit i kontakt med, sĂ€ger Karin Pleijel (MP), skolkommunalrĂ„d.

Hon Àr vÀldigt stolt över att den nya organisationen blir mer trÀffsÀker och effektiv sÄ att det gÄr att frigöra 83 miljoner kronor som kan gÄ direkt till skolorna under hösten. Det skulle kunna motsvara fler Àn 200 lÀrartjÀnster. LÀrarbristen Àr en av de stora utmaningarna, sÄ i praktiken kan det handla om att anstÀlla fler yrkeskategorier som stÀrker utvecklingen i skolorna. Utöver detta kommer 42 miljoner frÄn den statliga satsningen pÄ skolan att tillkomma.

– Det Ă€r en enormt vĂ€lkommen satsning för vĂ„ra elever! Sedan Miljöpartiet tog över ansvaret för skolan har vi satsat historiskt mycket pĂ„ skolan. Nu kan det bli verklighet det vi har kĂ€mpat för sĂ„ lĂ€nge, att höja lĂ€rartĂ€theten och kvaliteten oavsett var i staden skolan ligger, sĂ€ger Karin Pleijel.

Tidigare har pengarna fördelats frÄn kommunstyrelsen till stadsdelarna utifrÄn en socioekonomisk fördelning, som i sin tur har fördelat mer till skolor i socioekonomiskt utsatta omrÄden inom stadsdelen. Det har skapat olika villkor för skolor som egentligen har likartade utmaningar i olika delar av staden.

Ett annat problem har varit nÀr skolor lockat till sig en stor andel elever med vÀlutbildade förÀldrar frÄn utsatta omrÄden. De har dÄ tagit med sig en större elevpeng, vilket skapat en omotiverat hög ekonomisk nivÄ pÄ skolan i förhÄllande till elevernas behov. Det har ocksÄ dragit resurser frÄn skolor som geografiskt befinner sig i socioekonomiskt utsatta omrÄden.

Framöver kommer pengarna att följa varje elev och förÀldrarnas inkomst och utbildningsnivÄ kommer att vara nÄgra av de kriterier som styr fördelningen av pengarna mellan skolorna.

– Vi vet att förĂ€ldrarnas bakgrund sĂ„som utbildningsnivĂ„ och inkomst pĂ„verkar hur vĂ€l eleven lyckas i skolan. Det Ă€r inte acceptabelt, skolan mĂ„ste klara av att ge mer stöttning till de som behöver det mest, sĂ„ att alla klarar skolan och kan utveckla sin potential. Oavsett skola, oavsett i vilken stadsdel man bor, sĂ€ger Karin Pleijel.

Flera av de skolor som varit missgynnade i det tidigare systemet ligger i socioekonomiskt starkare stadsdelar, som exempelvis Majorna-Linné. De kommer i höstens budget att fÄ mer pengar Àn om de legat kvar i stadsdelens regi. Totalt kan fler Àn 100 kommunala skolor fÄ drygt 100 miljoner kronor mer i höst, jÀmfört med om SDN-organisationen varit oförÀndrad.

Av de skolor som tidigare varit gynnade finns mÄnga friskolor. HÀlften av alla friskolor kommer att fÄ mindre pengar. Det handlar totalt om cirka 20 skolor som fÄr 14 miljoner mindre jÀmfört med om SDN-organisationen varit oförÀndrad.

– Det finns bĂ„de friskolor och kommunala skolor som har varit gynnade i förhĂ„llande till skolor med samma förutsĂ€ttningar i andra stadsdelar. Det blir nu mer rĂ€ttvist. Dessutom Ă€r alla skolor vinnare pĂ„ den hĂ€r nya organisationen eftersom vi bygger upp en stark och stödjande struktur, sĂ€ger Karin Pleijel.

Detta Àr förvaltningens förslag som bygger pÄ 17 procent av resurserna fördelas socioekonomiskt. Detta kan dock komma att Àndras dÄ beslut fattas i frÄgan 2 maj.

Relaterade nyheter

Göteborg, 15 oktober 2025

Rödgrön budget 2026

Göteborg, 16 mars 2025

En rödgrön extrabudget för göteborgarna.

Göteborg, 30 januari 2025

S, V och MP: SÀnkt biljettpris med 140 kronor i mÄnaden

Kunde inte hitta nÄgra poster

Försök med en annan filtrering eller sökning.

LĂ€s alla nyheter