PRESSMEDDELANDE – Rödgröna försvarar södra skärgården

PRESSMEDDELANDE – Rödgröna försvarar södra skärgården

Den rödgröna majoriteten ser allvarligt på Försvarsmaktens ansökan om att tvångsinlösa Känsö i Göteborgs södra skärgård. Försvarets skjutövningar måste istället på sikt flyttas från den tätbebyggda skärgården.
– Det rimliga är att skjutövningar i en tätbebyggd del av Göteborg på sikt måste flyttas, säger Mats Arnsmar (S) kommunalråd.

Försvaret vill förutom att tvångsinlösa Känsö kraftigt utöka tillståndet för skjutövningar i området, bland annat för att möjliggöra internationella övningar. Ett område där många människor bor och där det finns stora rekreations- och naturvärden.

– Göteborgs skärgård kan inte vara det enda stället längs västkusten som Försvaret kan öva på. Södra skärgården är ju ett tätbebyggt område där många människor bor året runt och störs av bullret. Övningarna för också med sig miljöproblem genom tungmetaller i havet, säger Kia Andreasson (MP), kommunalråd.

Den rödgröna majoriteten i Göteborg följer noga utvecklingen och har även lyft frågan till riksdagen. Ärendet om skjutövningar ligger för beslut hos regeringen.

– Vi kommer att fortsätta att bevaka göteborgarnas och skärgårdsbornas intressen i detta, säger Mats Pilhem (V), kommunalråd. Det är anmärkningsvärt att frågan dras i långbänk på detta sätt.

Relaterade nyheter

Göteborg, 15 oktober 2025

Rödgrön budget 2026

Göteborg, 16 mars 2025

En rödgrön extrabudget för göteborgarna.

Göteborg, 30 januari 2025

S, V och MP: Sänkt biljettpris med 140 kronor i månaden

Kunde inte hitta några poster

Försök med en annan filtrering eller sökning.

Läs alla nyheter