PRESSMEDDELANDE – trängselskattens positiva miljöeffekter måste säkras

PRESSMEDDELANDE – trängselskattens positiva miljöeffekter måste säkras

För Miljöpartiet är det mycket viktigt att de positiva miljöeffekter som trängselskatten har gett kvarstår. Den rödgröna majoriteten i Göteborg har också lagt ett yrkande i kommunstyrelsen om detta idag.
– Trängselskatten har genom minskad trafik och trängsel gett renare luft, mindre buller och lägre klimatpåverkan. Eftersom bättre miljö är ett av syftena med västsvenska paketet måste vi veta om det verkligen finns andra åtgärder än trängselskatt som klarar det, säger Ulf Kamne (MP), gruppledare.

Dagens uppgifter om att trängselskatten är beslutad om idag stämmer inte.

– Men det förefaller som att de övriga parterna säger nej till ytterligare medfinansiering av västsvenska paketet, säger Ulf Kamne.

Trängselskattefrågan kommer fortsätta att behandlas inom Göteborgs Stad. Utredningsyrkandet som kommunstyrelsen gav idag ska redovisas innan årets slut.

Att resultatet av folkomröstningen är svårt att hantera beror delvis på att de som väckte folkinitiativet inte på något sätt beskrev vad ett nej innebar.

– De nämnde inte ens västsvenska paketet i sin namninsamling. Nu verkar inte folkinitiativet ha något gemensamt svar på hur ett nej ska tolkas, säger Ulf Kamne.

– Hur Göteborg ställer sig avgörs slutligen av kommunfullmäktige, säger Ulf Kamne.

Om en förändring av trängselskatten föreslås ska ärendet hanteras av riksdagen.

 

Kontakt

Ulf Kamne (MP), gruppledare

Tel. 070-811 4126

Relaterade nyheter

Göteborg, 15 oktober 2025

Rödgrön budget 2026

Göteborg, 16 mars 2025

En rödgrön extrabudget för göteborgarna.

Göteborg, 30 januari 2025

S, V och MP: Sänkt biljettpris med 140 kronor i månaden

Kunde inte hitta några poster

Försök med en annan filtrering eller sökning.

Läs alla nyheter