Regeringen har gett upp om klimatet – då växlar Göteborg upp

När regeringen fördröjer klimatomställningen behövs kommuner som går före och visar att det går att ställa om till ett rättvist och hållbart samhälle, det skriver Karin Pleijel (MP) i en debattartikel.

Sveriges miljöminister Romina Pourmokhtari (L) har redan gett upp. Enligt henne så kommer Sverige inte nå klimatmålen till år 2030 och med den politik som hennes regering för, så är risken tyvärr stor att hon får rätt. Sedan den högernationalistiska regeringen tillträdde har de på kort tid gjort att Sveriges klimatpolitik gått från ett globalt föredöme till ett varnande exempel. Regeringen har på några månader bland annat: Minskat inblandning av förnybara bränslen i bensin och diesel något som befaras leda till en ökning av Sveriges utsläpp med hela 10 procent. De har gjort elbilar upp till 70 000 kr dyrare att köpa, bestämt att reseavdraget ska fortsätta diskriminera de som åker kollektivt, slaktat budgeten för skydd av värdefull natur, minskat miljöövervakningen, med mera.

Regeringspartierna har också valt att bryta mot sina egna löften om att inte höja några skatter när de höjer momsen på reparationstjänster, nu är det dyrare att laga sina skor eller vinterjacka. Släng och köp nytt är beskedet från regeringen. Liberalerna lovade i valet att stöden till fossila bränslen skulle avvecklas, istället har regeringen ökat subventionerna. Regeringen har alltså gjort det som är bra för miljön dyrare och det som är dåligt för miljön billigare. Som lök på laxen har regeringen dessutom lagt ner miljödepartementet och bromsat förhandlingarna om FN:s fond för klimatskador på FN-toppmötet COP27.

Näringslivet, miljöorganisationer, forskare och ledare i många av världens länder ser med oro på den omsvängning som den svenska regeringen har gjort. Det är tydligt, att om Sverige ska lyckas ställa om till en klimatneutral nation får andra än regeringen göra jobbet. Som Sveriges näst största stad har Göteborg stora möjligheter att gå före och visa att det är möjligt att ställa om till ett rättvist och klimatvänligt samhälle, där det är gott att leva. Vi rödgröna partier som styr staden kommer göra detta inom bland annat dessa områden:

Hållbara transporter
Transporter utgör en stor del av Sveriges och Göteborgs utsläpp, därför behöver vi ta ett helhetsgrepp för att få ner utsläppen. Alla större infrastrukturinvesteringar kommer klimatberäknas och utbyggnaden av laddinfrastruktur ska påskyndas så att det blir lättare att transportera sig med elfordon. Vi kommer satsa på att göra det billigare att åka kollektivt, förbättra möjligheter att välja cykeln och arbeta med att koppla samman Göteborg med Europa genom att driva på för internationella tågförbindelser. 

Planera för 15-minuters staden
Genom att planera staden på ett smart sätt kan Göteborg både bli trevligare att bo i och underlätta för människor att leva på ett hållbart sätt. Vår vision är att staden ska utvecklas mot en 15-minutersstad där det du behöver i vardagen finns på maximalt 15 minuters gång eller cykelavstånd från hemmet. För att värna natur och minska transportbehoven ska nya bostäder främst byggas där det redan finns bra tillgång till kollektivtrafik. Nya byggnader ska uppnå standard för klimatneutralt byggande och innehålla återbrukade byggmaterial.

Stötta näringslivets omställning
Näringslivet varnar för att regeringens omsvängning i klimatpolitiken kan ge negativa effekter på Sveriges konkurrenskraft. För att Göteborg även fortsättningsvis ska vara föregångare  ska staden aktivt stötta etablering av grön industri och hjälpa mindre företag att ställa om till cirkulär ekonomi. Göteborg köper in varor och tjänster för 26 miljarder kronor varje år. Genom att ställa tuffa miljö- och klimatkrav i upphandlingen kommer vi driva på för hållbarhet i många olika branscher och gynna de företag som ligger långt framme i omställningen. 

Skydda natur
Levande naturområden är avgörande för både den biologiska mångfalden och för klimatet därför satsar vi mer pengar på skydd och skötsel av värdefull natur. Under mandatperioden kommer vi fortsätta arbetet med att inrätta fler natur- och kulturreservat.

Lokalt producerad grön energi
I takt med ökad elektrifiering behöver mer el produceras lokalt. Därför ska vi bygga ut förnybar elproduktion som havsbaserad vindkraft och solceller och ge plats för mer energilagring. Privatpersoner som vill producera egen el ska kunna göra det på ett enklare och mer lönsamt sätt.

Det ser mörkt ut för klimatet när man ser att Sveriges regering aktivt motarbetar klimatomställningen, men det finns hopp. Till skillnad från regeringen kommer vi i Göteborgs styre ta klimathotet på det allvar det förtjänar. Göteborg har skrivit på ett avtal som innebär att staden ska vara en av EU:s klimatneutrala städer senast år 2030. Vi rödgröna kommer att göra allt vi kan för att Göteborgarna ska involveras och kunna vara stolta över att gå före.

Karin Pleijel (MP) miljökommunalråd med ansvar för miljö, klimat och stadsmiljö.

Relaterade nyheter

Göteborg, 15 oktober 2025

Rödgrön budget 2026

Göteborg, 16 mars 2025

En rödgrön extrabudget för göteborgarna.

Göteborg, 30 januari 2025

S, V och MP: Sänkt biljettpris med 140 kronor i månaden

Kunde inte hitta några poster

Försök med en annan filtrering eller sökning.

Läs alla nyheter