Trendbrott – svenska elever bättre i PISA

Trendbrott – svenska elever bättre i PISA

Efter flera års fallande resultat klarar nu 15-åringarna skolan bättre. Både läsförståelse, matematik och naturvetenskap har förbättrats.
– Lärare och elever har gjort ett fantastiskt arbete, säger Karin Pleijel (MP), skolkommunalråd.

Det är framförallt de lågpresterande eleverna som bättrat sina resultat i matematik och läsförståelse.

– Det är särskilt glädjande. Vi arbetar hårt för att alla elever, särskilt de mest utsatta, ska klara skolan bättre. Det visar att det går att vända skolan, säger Karin Pleijel.

 Läsförståelsen är särskilt viktig, eftersom det är nyckeln till att klara även andra ämnen.

Mätningen visar dock att skillnaderna mellan eleverna ökar.

– Det är alarmerande att ojämlikheten fortfarande är så stor, säger Karin Pleijel, som dock inte är överraskad.

I Göteborg är de ökade skillnaderna sedan tidigare ett stort samhällsproblem.

– Därför har vi satt stort fokus på att fördela resurserna till skolorna mer likvärdigt. Det är inte acceptabelt att vissa skolor får sämre förutsättningar än andra trots att de har lika stora bekymmer, säger Karin Pleijel.

Centraliseringen av skolan är också en del i att göra skolan mer jämlik.

– Vi arbetar även med att förstärka elevhälsan, både socialt, fysiskt och psykiskt. Är man hungrig, rädd och trött eller mår dåligt psykiskt är det svårare att klara skolan. Därför är elevhälsan ett viktigt steg på vägen till en bättre skola och bättre skolresultat, säger Karin Pleijel.

En annan viktig åtgärd för att motverka ojämlikheten att nyanlända sprids till skolor i stadsdelar som är ovana att ta emot nyanlända. De handlingslinjer som rödgrönrosa ledningen genomförde för att sprida nyanlända till fler stadsdelar har sakta men säkert börjat ge resultat.  

– Flera nyanlända har börjat åka buss till andra stadsdelar. Det blir längre att ta sig till skolan, men deras språkutveckling går fortare.

Det är en vinst inte bara för de eleverna, utan alla elever gynnas av att arbeta med språkutveckling.

– Alla elever får tillgång till världen i klassrummet. Det är en viktig källa till lärande. Dessutom visar forskning att elever med blandade bakgrunder ger bättre kunskapsutveckling för alla.

Relaterade nyheter

Göteborg, 15 oktober 2025

Rödgrön budget 2026

Göteborg, 16 mars 2025

En rödgrön extrabudget för göteborgarna.

Göteborg, 30 januari 2025

S, V och MP: Sänkt biljettpris med 140 kronor i månaden

Kunde inte hitta några poster

Försök med en annan filtrering eller sökning.

Läs alla nyheter