DEBATT: Gör inte om naturen – gör som naturen
”En annan lösning pĂ„ vattenproblemet Ă€r att Ă„terstĂ€lla vĂ„tmarker och dĂ„ sĂ€rskilt kring vĂ„ra vattentĂ€kter. Denna lösning tar betydligt lĂ€ngre tid Ă€n att bygga avsaltningsverk, men Ă€r en hĂ„llbar lösning som producerar vatten pĂ„ samma sĂ€tt som naturen gör” skriver miljöpartiets Katarina Krusell och Daniel Heilborn i en debatt.
Rymdforskarna Ă€r exalterade – man har hittat spĂ„r av vatten pĂ„ mars! Förekomsten av vatten Ă€r första förutsĂ€ttningen för att nĂ„gon form av liv Ă€r möjlig. Liv Ă€r fullstĂ€ndigt beroende av vatten. PĂ„ Gotland har vi en hel del vatten och dĂ€rmed goda förutsĂ€ttningar för liv. Denna resurs Ă€r dock inte grĂ€nslös. PĂ„ vissa delar av Gotland, FĂ„rö, Ăstergarnslandet och Sudret, Ă€r det brist pĂ„ vatten varje sommar.
Eftersom vi mĂ€nniskor Ă€r pĂ„hittiga har vi inte en tanke pĂ„ att befolkningsantalet bör styras av förutsĂ€ttningar för liv, utan vi söker helt enkelt en lösning pĂ„ problemet. Lösningen hittills har varit att regionen kör tankbilar med vatten, dagligen, mĂ„nga bilar, till vattenfattiga omrĂ„den. Inte en billig och sĂ€rskilt miljövĂ€nlig lösning. Den lösning som redan föreslagits och redan antagits för Ăstergarnslandet Ă€r avsaltning av havsvatten. Problemet Ă€r dĂ„ löst sĂ„ fort tekniken installerats. Med modern membranteknik Ă€r detta fullt möjligt. Det vatten man fĂ„r fram hĂ„ller samma kvalitet som vilket destillerat vatten som helst. Fungerar troligtvis utmĂ€rkt i bilbatteriet. Man kan dock pĂ„ kemisk vĂ€g nödtorftigt tillsĂ€tta nĂ„gra mineraler för att fĂ„ det att likna vanligt sötvatten.
Vad man kanske inte Àr medveten om nÀr det gÀller sötvatten Àr att det, förutom att slÀcka törst, tillför vÄra kroppar nödvÀndiga mineraler sÄsom magnesium och kalcium, för att nÀmna nÄgra. Det Àr naturens eget sÀtt att tillföra oss den nÀring vi behöver. Utöver detta har forskning visat att vatten har rent medicinska egenskaper. Nu ska man inte tro att sötvatten hÄller samma kvalitet överallt. Det bÀsta vattnet finns dÀr kalkhalten i marken Àr hög vilket ger ett mineralrikt vatten. Enligt studier gjorda av Ingegerd Rosborg, teknisk doktor i dricksvattenmineraler och hÀlsa pÄ KTH, skydda kalkhaltigt vatten frÄn hjÀrt- och kÀrlsjukdomar, benskörhet, Äldersdiabetes och cancer. Att Gotlands vatten Àr av ypperlig kvalitet behöver knappast pÄpekas.
En annan lösning pÄ vattenproblemet Àr att ÄterstÀlla vÄtmarker och dÄ sÀrskilt kring vÄra vattentÀkter. Denna lösning tar betydligt lÀngre tid Àn att bygga avsaltningsverk, men Àr en hÄllbar lösning som producerar vatten pÄ samma sÀtt som naturen gör. Vi behöver ocksÄ bli medvetna om att vatten Àr ett livsmedel som vi mÄste vara rÀdda om. Vi mÄste lÀra oss att spara pÄ vattnet!
Katarina Krusell och Daniel Heilborn,
Miljöpartiets representanter i tekniska nÀmnden
Artikeln publicerades i Gotlands Tidningar och Gotlands Allehanda, den 17 oktober 2015