Göra naturreservat av Wendelsbergsparken
InsÀndare i HÀrryda posten 22 november 2017
PÄ mÄndagens Kommunstyrelsemöte sÄ avslog Alliansen medborgarförslaget om bildande av naturreservat i Wendelsbergsparken och intilliggande naturomrÄde.
Motivering var bland annat âatt delar av naturomrĂ„det inte Ă€gs av HĂ€rryda kommun, vilket skulle kunna leda till vissa svĂ„righeter vid ett naturreservatsbildandeâ.
Medborgarförslaget â som har undertecknats av ca 20 personer – motiveras dĂ€remot bildandet av ett sĂ„dant naturreservat bland annat med att:
Mölnlycke har endast en större park, med centralt lÀge, som Àr lÀttillgÀngligt. DÀr finns det anlagda motionsspÄr och en sÀrskild promenadslinga för förskolebarn.
Det finns Ätta dammar inom omrÄdet, delvis med underjordiska kanaler, som förser de olika dammarna med vatten.
Genom att göra Wendelsbergsparken till ett naturreservat, skyddas omrÄdet för exploatering och parken ges dÄ ett starkare skydd för vÀxter och djur.
Samtidigt kan omrÄdet behÄllas som ett viktigt rekreationsomrÄde för kommunens invÄnare
I naturvĂ€rdesinventeringen av Calluna AB 2014-09-08 beskrivs Wendelsbergsparken att ha högsta klassen av vĂ€rden med tvĂ„ rödlistade fĂ„glar samt fyra signalarter â ett tydligt tecken pĂ„ omrĂ„dets kĂ€nslighet och betydelse för naturens funktion. Wendelsbergsparken Ă€r Ă€ven en av HĂ€rryda kommuns artrikaste lokaler för fladdermösss, vilka Ă€r fridlysta.
Eftersom Per Vorbergs allians trots detta yrkade pÄ avslag pÄ medborgarförslaget sÄ lade Miljöpartiet ett Äterremissyrkande som syftade till:
Att en utredning görs dÀr alla berörda fastighetsÀgare kontaktas avseende att bilda ett naturreservat som kommer att beröra deras fastigheter
Att övriga skyddsformer redovisas
Att man Àven redovisar vilka punkter i den befintliga skötselplanen som Àr ÄtgÀrdade eller kvarstÄr
à terremissen blev ÀndÄ nedröstad av den moderat leda Alliansen, men Miljöpartiets förslag stöddes av Socialdemokraterna i styrelsen.
Miljöpartiet kommer att fortsĂ€tta att driva frĂ„gan genom en motion i KommunfullmĂ€ktige. Det Ă€r viktigt att vi slĂ„r vakt om den biologiska mĂ„ngfalden; ur ett större perspektiv Ă€r den en livsviktig förutsĂ€ttning för fortsatt tillgĂ„ng pĂ„ vatten, mat och syre â och dĂ€rmed ett av de nio planetĂ€ra grĂ€nsvĂ€rden som inte kan fortsĂ€tta överskridas
Miljöpartiet gör skillnad
Roland Jonsson – Kommunstyrelseledamot för Miljöpartiet de gröna i HĂ€rryda kommun