Ideologi före fakta?
Insändare i Lokalpressen den 4 juni 2021.

Vid kommunfullmäktigemötet den 21 maj föranledde en interpellation till välfärdsnämndens ordförande Maria Kornevik Jakobsson från Miljöpartiets Marie Strid angående konsekvenser för den kommunala skolan av en etablering av Internationella (IES) en animerad diskussion. Frågorna som ställdes till Maria var föranledda av en ökad kunskap i frågan, både från andra kommuner och från olika studier. Härryda kommun har i sina styrdokument tydligt markerat att kommunen skall följa skollagens föreskrifter om att utbildningen ska bygga på en grund av vetenskap och beprövad erfarenhet, vid sidan av vikten av omvärldsanalys. Det är därför förvånande och oroväckande när debatten så tydligt visar på en stor kunskapsbrist i frågan.
Åsikter från majoriteten, som att de sakuppgifter som presenterades inte byggde på oberoende fakta utan på en ideologisk inställning, visar att det saknas kännedom om befintlig kunskap. Likaså kommentaren att det ”flög omkring fluffiga argument” pekar på att de fakta som finns angående konsekvenser för kommunala skolan inte är kända för den styrande majoriteten.
Det är svårt att inte tolka majoritetens argument i debatten på annat sätt än den ideologiska inställningen att konkurrens alltid är bra för skolresultaten och att valfrihet alltid är möjligt. Miljöpartiet ser positivt på valfrihet, så länge som valfrihet för några inte sker på bekostnad av valfrihet för andra. En valfrihet, som innebär att elever i den kommunala skolan får bära kostnaderna för en annan grupp elever, kan vi i Miljöpartiet aldrig ställa oss bakom.
De ekonomiska konsekvenserna är bara en del av de negativa följderna förvaltningen identifierat som ett resultat av IES etablering i Mölnlycke. Vilka fler konsekvenser som etableringen medför enligt majoriteten, går inte att utläsa i Maria Kornevik Jakobssons svar på interpellationen.
Inför varje stort beslut är det nödvändigt att se över sina tidigare ståndpunkter i ljuset av den utveckling som skett och den nya kunskap som blivit tillgänglig. Debatten i kommunfullmäktige gav sken av att här har man tvärtom fastnat i tidigare argument grundade i en ideologisk inställning. Den ständigt upprepade åsikten att ”detta har vi pratat om så många gånger under så lång tid” som argument för att frågan inte bör diskuteras vidare, visar på en låsning i frågan.
Miljöpartiet föreslår därför att vi tar hjälp av extern expertis som gör en oberoende utredning, vilket redan har genomförts i andra kommuner, för att klarlägga konsekvenserna för den kommunala skolan i Härryda. Den goda viljan att ge alla barn i Härryda bästa möjliga skolgång finns hos samtliga partier. Genom att ta tillvara befintlig kunskap och erfarenhet om de konsekvenser som kan komma att uppstå vid en etablering kan den kommunala skolan fortsätta sin positiva utveckling.
Inga-Lena Persson
Marie Strid
Miljöpartiet de Gröna Härryda