Nationalpark vid Yxsjön

Nationalpark vid Yxsjön

Motion inlämnad till Kommunfullmäktige, Härryda kommun om bevarande av skyddsvärd natur i Härryda kommun.


Inledning

Det finns fortfarande många områden kvar att skydda i Sveriges natur för att säkerställa den biologiska mångfalden eller bevara och skydda andra betydelsefulla naturvärden. Vanligast är att det sker genom att bilda nationalparker, natura 2000-områden eller naturreservat.

I Västra Götalands län finns fyra nationalparker – Djurö, Tiveden, Tresticklan och Kosterhavets nationalpark. Nedan följer korta beskrivningar hämtade från Naturvårdsverkets hemsida.

Djurö inrättades 1991. Mitt ute i Vänern ligger den isolerade ögruppen Djurö, som är nationalpark. Insjöskärgården består av cirka 35 öar och en mängd små skär.

Tiveden inrättades 1983, utvidgad 2017. Tiveden bjuder på intressanta naturupplevelser och en stark vildmarkskänsla mitt mellan Vänern och Vätterns kulturbygder. Här, i en av Sydsveriges vildaste skogar, kan du vandra i kaotiska blockmarker med upp till 10 meter höga klippblock som har kommit med inlandsisen. Här finns också många spännande grottor och flera vackra vildmarkssjöar.

Tresticklan inrättades 1996. Belägen i nordvästra Dalsland mot gränsen till Norge. Nationalparken Tresticklan bjuder på obruten vildmark och spännande vandringar. Från högsta punkten Orshöjden är utsikten milsvid.

Kosterhavets nationalpark inrättades 2009. I Kosterhavets nationalpark finns 12 000 arter, hälften under ytan och hälften på land. Här finns både unika, sällsynta och vanliga arter. Området nyttjas varsamt med både människans och naturens bästa för ögonen – allt för att bevara den unika miljö som Kosterhavet och skärgården är.

Nationalpark- en investering för framtiden
Sveriges nationalparker skyddar landets mest värdefulla och sevärda natur. Det finns i dag 30 nationalparker i Sverige. Nationalparkerna ska trygga naturens mångfald och ge besökare möjlighet att uppleva och njuta av naturen. I en nationalpark är naturen skyddad och får inte exploateras. Det innebär att vi sparar ett naturarv för kommande generationer. Nationalparkerna bevarar helt enkelt ett urval av unika landskap som tillsammans bildar en helhet över landet. Parkernas natur är storslagen eller särpräglad och har höga eller mycket höga värden.
En nationalpark lockar många människor till naturupplevelser och får ofta stor uppmärksamhet nationellt och internationellt. En nationalpark innebär uppmärksamhet för trakten, kommunen, länet och Sverige. Och den är, på många sätt, en tillgång för bygden.

Riksdagen har antagit 16 mål för miljön i Sverige som bland annat innebär att vi ska skydda mer skog, mark och vatten från exploatering. Att skydda natur är en viktig del i det internationella miljöarbetet inom FN och EU. Nationalpark är en skyddsform som används över hela världen.

Bevarande av skyddsvärd natur i Härryda kommun.
I Härryda kommun finns ett unikt skogsområde med mycket höga naturvärden och som är orört sedan lång tid. I den fördjupade översiktsplanen för Landvetter Södra redovisas områdets unika karaktär och höga naturvärden med många rödlistade arter och arter enligt artskyddsförordningen.
”Yxsjöskogarna ligger kring de näringsfattiga och känsliga klarvattensjöarna Yxsjön och Skärsjön i Härryda kommun. Det är ett stort sammanhängande område på minst 1300 ha med skogar i stort sett utan tidigare rationellt skogsbruk. Området består av naturskogsartad suboceanisk barrskog i direkt anslutning till ett stort brandfält på 600 ha från 1925, där skogen efter branden är självföryngrad och större områden med lövbrännor har uppstått.”

Miljöpartiet de gröna i Härryda yrkar därför att kommunfullmäktige beslutar att:

Inleda en förstudie som omfattar:
kontakter med Länsstyrelsen i Västra Götaland och Naturvårdverket för att utröna möjligheten att bilda en nationalpark som omfattar området som beskrivs i den fördjupade översiktsplanen för Landvetter Södra

att undersöka hur Härryda kommuns invånare, organisationer och företag ser på möjligheten att inrätta en nationalpark i ovan nämnda område

Mölnlycke 2021-02-17
Miljöpartiet de gröna i Härryda

Roland Jonsson Marie Strid

Relaterade nyheter

Härryda, 6 maj 2025

Yrkan på avslag förhandsbesked nybyggnation Bocköhalvön

Härryda, 1 maj 2025

Debattartikel: JO-anmälan

Härryda, 23 april 2025

Röd-Grön Samverkan i Härryda JO-anmäler Härryda kommun

Kunde inte hitta några poster

Försök med en annan filtrering eller sökning.

Läs alla nyheter