Våra synpunkter på planerna för en nya skola

Våra synpunkter på planerna för en nya skola

Miljöpartiet i Härrydas yttrande över detaljplan för ny skola i Djupedalsäng.
Miljöpartiet i Härryda ställer sig negativa till placeringen av en ny skola i Djupedalsäng på del av  tomten Hulebäck 1:34. Stadsplaneringen ska genomsyras av en helhetssyn som sätter människans  och miljöns långsiktiga välmående i centrum. Människor ska ges möjlighet att på ett enkelt och  konstruktivt sätt påverka stadens utveckling. Inget av detta har tillgodosetts i arbetet med detaljplan  för etableringen av en ny skola i Hulebäck 1:34. 

Miljöpartiet pekar dessutom på ett antal brister i underlaget bland annat bristfällig trafikutredning  och naturvärdesinventering, starkt försämrad närmiljö för såväl befintliga skolor samt närboende  och ett ansvarslöst användande av kommunens resurser. Kommunens styrdokument i form av bland  annat Befolkningsprognos och Lokalresursplan visar dessutom att ett behov av en ny skola inte  föreligger och detta påpekar förvaltningen tydligt i Lokalresursplanen. Skulle ett behov av en ny  grundskolan i Mölnlycke föreligga bör den placeras i ett utvecklingsområde. 
Planområdet har efter planbeskedet utvidgats och utredningar som exempelvis naturvärdesinventering omfattar inte hela det nya planområdet.

Läs hela vårt yttrande HÄR

Relaterade nyheter

Härryda, 11 november 2025

Högadalsskolan – vilka konsekvenser får beslutet?

Härryda, 25 oktober 2025

Bygg inte framtidens skola på osäker grund

Härryda, 13 oktober 2025

Miljöpartiet: Ta ett annat beslut – det är inte för sent!

Kunde inte hitta några poster

Försök med en annan filtrering eller sökning.

Läs alla nyheter