Engagerade Hjobor formar partiets politik i Hjo

 

Rebecka Le Moine och Per Madestam

Rebecka Le Moine, Miljöpartiets talesperson för biologisk mångfald gästade Miljöpartiet i Hjos seminariedag som gick under temat Ett samhälle vi vill leva i,

Engagerade Hjobor formar partiets politik i Hjo

Extra bord och stolar fick plockas fram på Lilla Park när Miljöpartiet i Hjo på lördagen den 21 mars 2026 arrangerade sin heldag under rubriken ”Ett samhälle vi vill leva i”. Omkring femtio personer hade tagit sig dit för föreläsningar, samtal och gemenskap.

Seminariet byggde vidare på den workshopprocess som inleddes för nästan exakt ett år sedan, i mars 2025, när föreningen återstartade med brunch och musik på Lilla Park. Då såddes fröet. Nu börjar frukterna skördas.

Riksdagsledamöter mötte lokalt engagemang

Förmiddagen inleddes med föreläsningar av både nationella och lokala profiler. Janine Alm Ericson, riksdagsledamot och ekonomisk-politisk talesperson för Miljöpartiet, ställde den retoriska men angelägna frågan: Världens jämlikaste land – vad hände? Det var en föreläsning som satte tonen för dagen. Att förstå var vi kom ifrån är nödvändigt för att veta vart vi vill.

Rebecka Le Moine, riksdagsledamot och talesperson för biologisk mångfald, lyfte perspektiv som känns extra nära i en stad som gränsar till Vättern.

Och Karin Plejel, kommunalråd i Göteborg med ansvar för miljö och klimat, talade om demokratins roll i lokalsamhället, ett tema som ekade genom hela dagen.

Fortsatt arbete med förståelsekartan

Det som skilde lördagens seminarium från en vanlig politisk tillställning var ambitionen att låta deltagarna själva forma innehållet. Åke Malmeling, som också ledde workshopen för ett år sedan, tog under eftermiddagen emot en sal fylld av engagerade Hjobor i öppna gruppsamtal. Förra årets diskussioner om hur vi ser på Hjo i framtiden kretsade kring en rad områden så som Vätterns skydd, trafik och kommunikationer, lokal mat- och energiproduktion, biologisk mångfald och inte minst social sammanhållning och det bildade utgångspunkten för ytterligar konkretisering.

Nu handlade det om att gå vidare: fördjupa, prioritera och börja översätta idéer till politik. Samtalen var livliga. Det handlade om skolan, om hur Hjo kan bli en plats där alla ryms, om vad demokrati egentligen innebär i ett litet samhälle.

Reflektion och framtidstro

Perspektiven breddades ytterligare av Gunilla Widén och Jakob Widén, som framförde musik med teman som knöt an till dagens kärnfrågor, kärleken till den natur vi ärvt, oron för kommande generationers livsvillkor och längtan efter en mer rättvis värld.

En musikalisk spegling av de tankar Sara Martinsson senare förde fram i sitt avslutande tal, där hon tog sin utgångspunkt i filosofen Simone Weils syn på partipolitik: att det goda, sanningen och rättvisan, inte ägs av något parti, utan finns i varje människa som vågar tänka fritt..

Från grön nystart till politisk kraft

Det gick att ana en tydlig röd tråd genom dagen: från den gröna omstarten för ett år sedan till en förening som nu har processer, idéer och viktigast av allt: engagerade Hjobor. Deltagarna under dagen var inte där för att de måste men det är tydligt att de har ett starkt engagemang för Hjo.

Resultaten från dagen kommer att sammanställas och ligga till grund för Miljöpartiet i Hjos fortsatta politiska arbete inför kommande val.

Häng med du också!

Vill du vara en del av gemenskapen och forma politiken med oss? Gå med i Miljöpartiet i Hjo och hör av dig till hjo@mp.se. Eller dyk bara upp på vårt nästa möte. Vi ses!

Relaterade nyheter

Hjo, 2 mars 2026

Hur vill du att framtidens Hjo ska se ut?

Hjo, 21 mars 2025

Grön nystart: MP i Hjo

Kunde inte hitta några poster

Försök med en annan filtrering eller sökning.

Läs alla nyheter