Alice Bah Kuhnke och Pär Holmgren toppar EU-listan

Efter att medlemmarna sagt sitt står det klart att det är Alice Bah Kuhnke och Pär Holmgren som toppar listan till EU-valet 2019. Miljöpartiets fokus kommer att vara klimat, miljö, demokrati och mänskliga rättigheter.

Överst på EU-listan står Alice Bah Kuhnke:

– Jag är väldigt glad över förtroendet som våra medlemmar gett mig. Jag ska kämpa för ett Europa där kvinnor inte utsätts för sexuella trakasserier och övergrepp, där HBTQ-personer får sina rättigheter tillgodosedda och där fler omfattas av de friheter allt för många av oss tar för givna.

Pär Holmgren är glad för förtroendet:

– Jag är tacksam och stolt över att Miljöpartiets medlemmar valt mig. Det är oerhört bråttom att hejda klimatförändringen och i EU-parlamentet finns betydande möjligheter att driva på det arbetet, säger Pär Holmgren.

Fler namn på listan

Listan är resultatet av en omröstning där alla medlemmar i Miljöpartiet kunnat delta och har nu fastställts av partistyrelsen. På plats tre finns Jakop Dalunde, plats fyra Bodil Valero och plats fem Emma Nohrén.

Relaterade nyheter

Skogen och skogsbruket måste rustas för framtiden

Språkrörens sommartal 2025

Svenskt tåg på spåret – illustration av behovet av bättre punktlighet och planeringSvenskt tåg på spåret – illustration av behovet av bättre punktlighet och planering

Lägg ner Trafikverket – fokus på järnvägen krävs

Kunde inte hitta några poster

Försök med en annan filtrering eller sökning.

Läs alla nyheter