Åsa Romson om licensjakt på varg

Uttalande från Miljöpartiets språkrör Åsa Romson om licensjakt på varg.
– Jag beklagar att Sverige fortsätter med licensjakt på varg i vinter. Miljöpartiet har verkat för att tillfälligt ta bort möjligheten för licensjakt för den här vintern. Detta för att invänta pågående prövningar i domstolar och för att utreda stammens livskraft. Tyvärr har regeringen inte lyckats komma överens om den linjen.

– Sveriges rovdjurspolitik måste följa våra internationella förpliktelser. Idag riktas kritik mot Sverige på flera punkter för att vargjakten bryter mot internationella regler.

– Sverige behöver en rovdjurspolitik som både tar hand om vargstammens livskraftighet och de konflikter med varg som uppstår på landsbyggden. I det arbetet är det viktigt att vidareutveckla möjligheten till skyddsjakt samt ge ökade stöd till rovdjursstängsel och viltskadeersättningar.

Relaterade nyheter

gravljus som brinnergravljus som brinner

Fler måste kunna dömas till rättspsykiatrisk vård

Trafikinformation som visar många inställda tåg.Trafikinformation som visar många inställda tåg.

Återta järnvägsunderhållet i statlig regi

Regeringens friskoleförslag räcker inte – Miljöpartiet kräver vinstförbud

Kunde inte hitta några poster

Försök med en annan filtrering eller sökning.

Läs alla nyheter