MP vill satsa 40 miljarder pÄ sjukvÄrden och omsorgen

Miljöpartiet vill bygga ett nytt grönt folkhem, ett samhÀlle som Àr hÄllbart för bÄde mÀnniskor och miljö. Det krÀver en stark vÀlfÀrd, för vi ser att vi Àr som starkast om vi tar hand om varandra nÀr vi Àr som svagast. En fungerande vÀlfÀrd ger mÀnniskor trygghet och frihet. DÀrför satsar Miljöpartiet nu 40 miljarder kronor pÄ bÀttre löner och arbetsvillkor i vÄrden och omsorgen.

– Regionernas hĂ€lso- och sjukvĂ„rd och kommunernas vĂ„rd och omsorg Ă€r navet i ett samhĂ€lle. Medarbetarna förtjĂ€nar mer Ă€n applĂ„der – de mĂ„ste fĂ„ fler kollegor och högre löner. Det Ă€r hög tid att uppvĂ€rdera kvinnodominerade yrken, sĂ€ger MĂ€rta Stenevi.

Den satsning vi nu presenterar innehÄller sju konkreta punkter för att stÀrka vÄrden och omsorgen. Förslagen kommer ge en vÄrd dÀr fler arbetar, dÀr fÀrre sjukskriver sig och dÀr fÀrre lÀmnar de yrken som Àr sÄ viktiga för vÀlfÀrden.

– I det gröna folkhemmet ska vĂ€lfĂ€rden alltid gĂ„ att lita pĂ„ och unga ska vilja söka sig till vĂ„rd- och omsorgsyrken, sĂ€ger Per Bolund.

Staten mÄste ta större ansvar för vÄrdens finansiering
Varje höjning av kommunalskatten drabbar de med lÀgst inkomster hÄrdast, vi vill dÀrför se en högre statlig finansiering. Till Är 2026 vill Miljöpartiet öka statsbidragen till vÄrden med 40 miljarder kronor per Är.

Fler kollegor och bÀttre arbetsmiljö
Med den satsning vi gör pÄ statsbidragen gör vi det möjligt att anstÀlla 50 000 nya medarbetare under nÀsta mandatperiod. Om vi ska kunna erbjuda en god arbetsmiljö mÄste det finnas tillrÀckligt mÄnga hÀnder.

Höj lönerna
Under lÄng tid har kvinnodominerade yrken vÀrderats lÀgre, vilket drabbar kvinnors ekonomi hela livet. Det Àr dags för en lönesatsning för att fler ska vilja arbeta i vÄrden. Vi vill skjuta till pengar motsvarande 1000 kronor i löneökning, men lÄta parterna förhandla fram höjningen.

Satsa pÄ cheferna i vÄrden
Miljöpartiet vill att regionerna satsar pÄ kompetensutveckling för första linjens chefer och fÀrre medarbetare per chef, samt införa en kvalitativ, likvÀrdig utbildning för vÄrdens chefer, liknande skolvÀrldens rektorsutbildning.

Mer pengar till ÄterhÀmtning
ÅterhĂ€mtningsbonusen som Miljöpartiet drev igenom 2021 har möjliggjort satsningar runt om i landet pĂ„ exempelvis förkortad arbetstid och anstĂ€llning av mer servicepersonal i vĂ„rden för att underlĂ€tta för sjuksköterskor. Nu vill vi utöka och bredda satsningen och skjuta till en miljard.

Inför en nollvision för arbetsrelaterad ohÀlsa
Vi mÄste mota de arbetsrelaterade problem som idag skapar ohÀlsa, sjukskrivningar och arbetsskador. Vi vill att regeringen inför en nollvision för arbetsrelaterad ohÀlsa och gör hÀlso- och sjukvÄrden och vÄrd och omsorgen till ett första fokusomrÄde.

SkÀrp arbetsmiljölagstiftningen
Arbetsgivare har ansvar för arbetsmiljön. I dagslÀget kan Arbetsmiljöverket utdöma vite om det finns fysiska brister i arbetsmiljön men den möjligheten saknas för brister i organisatorisk och social arbetsmiljö. De hÀr bristerna behöver ÄtgÀrdas.

Relaterade nyheter

Debatt: “Dags att se över hela förlossningsvĂ„rden” 

Barnmorskekrisen ger mig déjà vu

HÀnder pÄ Àldre kvinnaHÀnder pÄ Àldre kvinna

Nu tryggar vi vÀlfÀrden och Àldreomsorgen

Kunde inte hitta nÄgra poster

Försök med en annan filtrering eller sökning.

LĂ€s alla nyheter