Regeringen presenterar tre kommande skatteförslag för låg- och medelinkomsttagare. Totalt berörs 7,5 miljoner svenskar. Finansmarknadsminister Åsa Lindhagen (MP) säger att det är hög tid att täppa till orättvisa skatteklyftor som drabbar ekonomiskt utsatta grupper.

Skatteklyftan ska bort
I dag betalar människor med sjuk- eller aktivitetsersättning i genomsnitt 10 000 kronor mer i inkomstskatt jämfört med en person med samma inkomstnivå som jobbar. Det är angeläget att förbättra ekonomin för de med sjuk- och aktivitetsersättning eftersom de generellt sett har låga inkomster. Den nuvarande skattereduktionen för sjuk- och aktivitetsersättning förstärks därför, så att skatteklyftan mellan ersättningar och arbetsinkomster försvinner.
– Skatteuttaget är fortfarande ordentligt mycket högre på de här inkomsterna jämfört med arbetsinkomster. Nu är det dags att ta bort den skillnaden, säger biträdande finansminister Åsa Lindhagen.
Förslaget föreslås träda i kraft 1 januari 2022.
Billigare med a-kassa
Det ligger i samhällets intresse att underlätta och uppmuntra människor att vara anslutna till en arbetslöshetskassa. Därför ska det kosta mindre att vara med i a-kassan. Regeringen föreslå en skattelättnad för avgiften till a-kassan, på så sätt sänks också kostnaden att vara medlem.
Förslaget föreslås träda i kraft 1 juli 2022.
Mer pengar för låg- och medelinkomsttagare
Den skattereduktion som infördes i år med tyngdpunkt på låg- och medelinkomsttagare förstärks med 1320 kronor från 2022. I och med det blir huvudregeln ett fast belopp på 2820 kronor per år 2022. Skattesänkningen i förhållande till inkomstnivå blir störst för personer med låga och medelhöga inkomster.
Förslaget föreslås träda i kraft 1 januari 2022.