Ordföranden Gunilla öppnar mötet där huvudpunkten naturligtvis var julbordet, men innan dess pratade vi om valet 2026, studiebesök, nya lokalen och en del annat.
Listan för kommunvalet är färdig: Alla tjugo föreslagna namn på listan har sagt ja och registrerat sig hos Valmyndigheten. Valsedelbeställare för Miljöpartiet är också utsedda. På mötet diskuterades dessutom vilka som kan stå på vallistorna i region- respektive riksdagsvalet, och några är villiga att stå med på de listorna också.
Vi har nu fått slutgiltigt besked från Karlskrona kommun om att vi inte får någon valstuga 2026, p.g.a. praxis (vi saknar idag mandat i kommunfullmäktige).
Studiebesöket i Tomelilla med ”Munkmodellen” äger rum den 24 april 2026 och vattenseminariet den 27 april 2026.
Elva ”visionsgrupper” är klara och bemannade. Sofia berättar vidare hur hon tänker att arbetet i grupperna ska gå till.
Information om den nya lokalen på Borgmästarekajen. Vi får tillgång till lokalen 15 januari.
Onsdag 10 december, kl. 20:00-21:00, hölls ett digitalt seminarium om medlemsvärvande: ”Så attraherar vi fler MP-väljare”.
Torsdag den 18 december har Kommunfullmäktige plenum på Wämö Center. De som har tid och lust uppmanas att komma dit.
Nästa medlemsmöte blir 19 januari 2026.
Ordföranden avslutar mötet och Miljöpartiet de gröna Karlskronas julfest tar vid, där vi bjöds på Amis magiskt goda veganska julbord.