Ordförande Gunilla hälsade alla närvarande välkomna till säsongens första medlemsmöte. Hon och övriga gladdes åt våra fina opinionssiffror med strax över 6% vid senaste mätningen. Kvällens stora fråga handlade om klimatberättelsen, men vi pratade även om nästa val, Pride, insändare mm.
Ordförande Gunilla hälsade alla 13 närvarande välkomna till säsongens första medlemsmöte. Hon
gladdes åt våra fina opinionssiffror med strax över 6% vid senaste mätningen.
Vi startade med en kortare presentationsrunda. Vår senaste medlem blev speciellt presenterad eftersom han har målsättningen att starta upp Grön Ungdom igen i kommunen. Han intervjuades av oss mötesdeltagare som insåg att han redan nu har bra koll på miljö och klimatfrågan.
Sedan den lyckade avslutningsfesten på Aspö har vi under Ingrids ledning genomfört en manifestation med anledning av den katastrofala grundstötningen med resultatet att mycket tjockolja hamnade längs främst Blekinges västra kust. Vidare var vi några som deltog i Pridetåget. Madeleine såg i vanlig ordning till att vi var med. Extra roligt att Ossian intervjuades i Sydöstran med bild. Björn fick i uppdrag att på torsdagens DS-möte( mp-Blekinges styrelsemöte ) ta upp frågan om inte distriktet kan anordna nästa manifestation. MatsOlof har fått in en insändare om Fisktorget som gillades av medlemsmötet.
Kvällens stora fråga handlade om klimatberättelsen. En gedigen berättelse som nu diskuteras i Miljöpartiet. Vi var överens om nyttan av att ha en så klar redogörelse över våra frågor. Det är bra för
oss alla att ha som en ”kunskapsbank”. Vi var också helt överens om att vi behöver nå ut med vårt
budskap och då krävs det enklare och mer kortfattade budskap. Madeleine förespråkar att vi redan i höst börjar arbeta med kommande val. Medlemsmötet stöttar hennes idéer så redan nästkommande möte blir det diskussioner. Den 2:a september blir det fokus på trafikfrågor. Maria fick i uppdrag att kontakta kommunens trafikstrateg.
MatsOlof tog upp tankar om ett framtida kulturseminarium. Ingela och MatsOlof har sedan tidigare
föreslagits ta tag i frågan.