Vad gör vi med gammelskogen – änglamarken – insjön – idag och i framtiden? Det blev diskussioner vid en serie stationer under en fältvandring vid en skogsdag som Miljöpartiet arrangerade i Bäckasjögärde den 4 maj.
Diskussiionerna handlade om alternativ till hyggesbruk, möjligheter i praktiken till omställning av skog i olika åldrar och stadier, framplockning av mer vildmark. Vi ser också på angelägna frågor kring betesdrift i kombination med landskapsvård byggd på egeninsatser.
Björn och Roland Gustavsson ledde exkursionen och dessutom var riksdagsledamoten Rebecca Le Moine från Miljöpartiet och Inge Eriksson från Södra Skogsägarna med. Det var bra diskussioner mellan deltagarna, Rebecca, Björn, Roland och Inge. Trots regn och rusk var det stor uppslutning och ca 40 personer gick med.

Bitte, Björn och Roland som arrangerade dagen.

Björn Gustafsson och Rebecca Le Moine.

Diskussioner under MP skogsdag.