Mönsterås kommun bör bli en av Klimatkommunerna!

Mönsterås kommun bör bli en av Klimatkommunerna!

Fler mötesplatser behövs för utbyte av idéer i klimatarbetet!
På Klimatkommunernas hemsida kan läsas att syftet med föreningen är:

”… att minska utsläppen av växthusgaser i Sverige. Föreningen ska stödja kommuner som vill arbeta med klimatfrågan samt vara en pådrivande aktör för det nationella klimatarbetet genom att lyfta fram vilka möjligheter, hinder och drivkrafter som har betydelse för arbetets resultat. Klimatkommunerna ska sprida information och erfarenheter om lokalt klimatarbete och höja kunskapen om klimatproblematiken.” http://www.klimatkommunerna.se/ Läst 13-07-16

Arbetet för ett bättre klimat är en ödesfråga både lokalt och globalt. Genom att medverka i Klimatkommunerna, får kommunen tillgång till ett nätverk som kan bidra med idéer och redskap så att vi kan bli en mera offensiv kommun i detta sammanhang. Mot bakgrund av att kommunen har en klimatstrategi, kan arbetet utvecklas ytterligare genom detta medlemskap.

Medlemskapet i Klimatkommunerna förutsätter dock att vissa kriterier uppfylls:

  • Utsläppen av växthusgaser måste kontinuerligt inventeras.
  • Mål måste finnas för utsläppen.
  • En handlingsplan måste existera och åtgärder måste genomföras för att minska utsläppen.
  • Föreningen måste kontinuerligt få information om det klimatarbete som pågår.

Därefter får kommunen genomgå ett utvärderingstest där föreningen tittar på det totala klimatarbetet. En bedömning som ligger till grund för ett eventuellt erbjudande om medlemskap. Mönsterås kommun kan dock redan nu fatta ett politiskt beslut om medlemskap!

Ett exempel på hur medlemskapet kan vara användbart, är då det gäller en kommunal energiplan. För enligt lagen om kommunal energiplanering, ska det finnas en aktuell plan för tillförsel, distribution och användning av energi i varje kommun. En sådan plan ska även innehålla en analys av vilken inverkan den i planen upptagna verksamheten har på miljön, hälsan och hushållningen med resurser såsom mark och vatten. Idag blir det allt vanligare att kommuner slår ihop energiplanen med klimatstrategin, då de båda dokumenten har mycket gemensamt innehåll. Idéer för hur detta praktiskt kan ske kan ges genom Klimatkommunerna.

Utifrån ovanstående föreslår Miljöpartiet de Gröna:

– att Mönsterås kommun ansöker om medlemskap i ”Klimatkommunerna”.

 

Norra Bäckebo och Gårö 13-07-16

 

…………………………………..                                 ………………………………….

/Eva-Karin Holgersson/ (MP)                                        /Eje Wadebro/ (MP)

Relaterade nyheter

Mönsterås, 7 augusti 2018

Hållbarhet är a och o för Dag Hansson, Miljöpartiets förstanamn i höstens kommunval!

Mönsterås, 2 augusti 2018

Ökad säkerhet nödvändigt för minskad miljöpåverkan till sjöss

Mönsterås, 1 augusti 2018

Mönsterås tappar rejält i sin miljöranking!

Kunde inte hitta några poster

Försök med en annan filtrering eller sökning.

Läs alla nyheter