Sjuktalen måste minska för dem som arbetar inom Socialförvaltningen!
Enkel fråga ställd till Socialnämndens ordförande Emma Magnusson, Centern:
Ett av budgetmålen perioden 2013-2014 utgörs av att Mönsterås kommun ska ha en sjukfrånvaro som understiger 4,5 % för sina anställda. Något som ska möjliggöras genom ”…. ett starkt hälsofrämjande arbete under mandatperioden.”.
I samband med Socialnämndens senaste sammanträde (131113) framkom det att denna målsättning är långt borta om man studerar sjuktalen för september månad 2013. Två enheter; Ekåsa med sjuktal på 17 % (avrundat från 16,88 %) och Hemtjänst Södra Mönsterås 19 % (avrundat från 19,48 %) utmärker sig därtill särskilt i septembers sammanställning.
Det är oerhört viktigt att vi satsar på våra kommunalt anställda och erbjuder dem en god arbetsmiljö!
Utifrån ovanstående undrar jag följande:
- Vad avses konkret för insatser och åtgärder då det gäller ”ett starkt hälsofrämjande arbete” relaterat till Socialförvaltningen?
- Hur kommer man närmare att analysera och följa upp sjuktalen för de enheter som har störst avvikelse sett till det beslutade uppnåendemålet < 4,5 %?
Norra Bäckebo 2013-11-17
………………………………..
Eva-Karin Holgersson, (MP)