Fler vägar ger fler bilar – Östlig förbindelse är en dålig idé

Inget mer byggkaos, vi säger nej till Östlig förbindelse

Östlig förbindelse är inte en bättre idé idag än för hundra år sedan. Snarare tvärtom. Vi kan inte planera som vore det 1950, för den egenägda bilen. Vi kan bygga hur mycket vägar som helst, det kommer varken förbättra kapacitet eller minska köerna.

Än finns inget vägprojekt i världen som lyckats bygga bort kapacitetsbrist, snarare ger fler vägar fler bilar, mer utsläpp och sämre luft. De beräkningar som gjorts visar dessutom att köerna i Nacka skulle öka med Östlig förbindelse. Flera partier hävdar idag att de tar ansvar för klimatet, samtidigt vill de subventionera bilåkande och vägtransporter. Titta bara på Förbifart Stockholm, som redan kostat samhället över 50 miljarder och enligt nya siffror kommer kosta över 3,7 miljoner om dagen bara i drift.

Vi behöver istället gå från ensamåkande till resursdelning och ny mobilitet för att frigöra plats på vägarna. Det tar tid eftersom det handlar om att ändra vanor, men det är politikens uppgift att möjliggöra denna förändring.

Östlig förbindelse skulle resultera i åratal av byggkaos och ligger redan som en blöt filt över hela centrala Nacka och hindrar utvecklingen till en trygg och trivsam stad.

Samhället behöver ny mobilitet, hållbara transportlösningar och minskad klimatpåverkan. Det kommer Miljöpartiet alltid jobba för!

Desha Svenneborg, oppositionsråd (MP Nacka)
Joel Lallerstedt, ledamot i Natur- och trafiknämnden (MP Nacka)

Relaterade nyheter

Nacka, 28 april 2014

Nya lösningar i väntan på tunnelbana

Nacka, 1 april 2014

Hur vill du att Nacka ska växa?

Kunde inte hitta några poster

Försök med en annan filtrering eller sökning.

Läs alla nyheter