Miljöpartiet vill införa SAO‑jobb i Nacka – ska lyfta skolnärvaro och studiemotivation

Miljöpartiet vill införa SAO‑jobb i Nacka – ska lyfta skolnärvaro och studiemotivation

Miljöpartiet vill att Nacka blir nästa kommun att införa så kallade SAO‑jobb – studiemotiverande arbetslivsorientering – för elever på högstadiet och har föreslagit detta i en motion till kommunfullmäktige. Modellen innebär att elever arbetar två timmar i veckan på en arbetsplats under ett helt läsår, som en del av sitt ordinarie schema. Syftet är att öka skolnärvaro, stärka motivationen och skapa en tydligare väg in i arbetslivet.

SAO är en utveckling av den traditionella PRAO‑veckan i årskurs 8, men betydligt mer långsiktig och strukturerad. Eleverna får lön av sin arbetsgivare samtidigt som skolan och kommunen följer upp deras närvaro. Uppfyller inte eleven kraven på förbättrad närvaro pausas anställningen tills situationen vänder.

Flera kommuner har redan infört modellen, däribland Upplands Väsby, Västerås, Uppsala, Sundsvall och Sundbyberg. Även större företag har engagerat sig och erbjuder arbetsplatser, bland annat Apoteket, Hemköp, Spotify, Telia, Lindex och Skistar. Enligt kommunerna som deltar är just samverkan en central del av framgången.

“Vi ser det här som en konkret insats som kan stärka både skolnärvaro och framtida etablering på arbetsmarknaden. Det är en investering i både elevernas och kommunens framtid, precis den typ av förebyggande arbete vi behöver mer av”, säger Desha Svenneborg, oppositionsråd för Miljöpartiet.

Förslaget innebär att kommunen inför studiemotiverande arbetslivsorientering (SAO-jobb) samt tar fram en modell för finansiering, uppföljning och samverkan med arbetsgivare. Arbetet skulle ske i nära dialog med både skolor och näringsliv.

Relaterade nyheter

Nacka, 27 januari 2026

Miljöpartiet: Skydda Nackas havs- och kustmiljöer

Nacka, 27 januari 2026

Tidigare exploateringshotat område i Igelboda skyddas

Nacka, 27 januari 2026

Miljöpartiet vill se grönare upphandling i Älta centrum – Alliansen och Nackalistan säger nej

Kunde inte hitta några poster

Försök med en annan filtrering eller sökning.

Läs alla nyheter