Nu får rovfiskarna en lekplats i Sågsjöbäcken

Ny fisklekplats som del av våtmarkspaketet


För att förbättra ekosystemet i Höggarnsfjärden har en lekplats för rovfiskar anlagts i Sågsjöbäcken. Satsningen är en del av Miljöpartiets gröna samverkansavtal med styret där en rad klimat- och miljöreformer genomförs.

Nackas långsiktiga arbete för att stärka kustens ekosystem och återskapa viktiga lekplatser för rovfisk som gädda och abborre sker genom en rad satsningar på våtmarker, sjöar och kusten. Som en del av våtmarkspaketet i Miljöpartiets gröna avtal med styret skapas nu bättre förutsättningar för rovfiskar i Sågsjöbäcken. Rovfiskarna får nu en ny plats för lek och romläggning, där fiskarnas yngel sedan kan växa upp i en gynnsam miljö innan de simmar ut i Kummelnäsviken och Höggarnsfjärden.

Här kan du läsa mer om arbetet: Nacka kommun – Ny fisklekplats i Sågsjöbäcken

Ur det gröna samverkansavtalet:

15. Våtmarksprojekt. Ett våtmarksprojekt ska starta för att iordningställa eller återställa våtmarker, bl.a. Älta våtmark, Böle mosse, Trollsjön mm.

Relaterade nyheter

Nacka, 18 februari 2026

Miljöpartiet vill införa SAO‑jobb i Nacka – ska lyfta skolnärvaro och studiemotivation

Nacka, 27 januari 2026

Miljöpartiet: Skydda Nackas havs- och kustmiljöer

Nacka, 27 januari 2026

Tidigare exploateringshotat område i Igelboda skyddas

Kunde inte hitta några poster

Försök med en annan filtrering eller sökning.

Läs alla nyheter