Kom och uppmärksamma 8:e mars med oss!

INTERNATIONELLA KVINNODAGEN 8 MARS 2026
Kom och uppmärksamma 8:e mars med oss!
Under 2024 dödades 11 kvinnor av en nuvarande eller tidigare partner. Av alla anmälda sexuella övergrepp under 2024 var 90 % mot kvinnor.
Kvinnor utsätts för olika typer av våld, det kan vara fysisk, psykiskt, sexuellt, ekonomiskt i största del är förövaren en person som kvinnan har en nära relation till.
Slut upp med oss under parollen; Det strukturella våldet mot kvinnor måste stoppas!
Träffa alla Norrköpings feminister i Kunskapens Hus söndag 8:e mars kl 14:00-16:00. Vi kommer ha ett panelsamtal där vi bjudit in författaren Bilan Osman som har skrivit boken ”Det var bättre förr”. Bilan är en av Sveriges modigaste feminister, uppvuxen i Linköping och grundare av Hijabupproret. Kom och lyssna, ställ dina frågor och träffa Bilan tillsammans med politiker från Norrköping.
Detta är ett samarbete mellan Vänsterpartiet, S-kvinnor, Kommunal, Miljöpartiet, Ung Vänster, Kvinnojouren.
Affischen är skapad av Evin Fagerström