Nytt ledarskap för Miljöpartiet i Östhammar
Miljöpartiet i Östhammar fastställde igår kväll sin fullmäktigelista inför höstens val.
Den nya listan toppas av:
1. Kerstin Dreborg
2. Åsa Lindstrand
3. Sten Hallberg
4. Yvonne Wahlbeck
5. Ylva Lundh
6. Freddie Eriksson
På mötet valdes även Kerstin Dreborg till ny gruppledare efter Linda Eskilsson. Linda Eskilsson avgår till fullmäktige i april, då hon flyttar till Uppsala senare i år.
Vi har en stark lista med många engagerade medlemmar. Vi har medvind nu, både på riksnivå och i kommunen. Jag ser fram emot valrörelsen, säger Kerstin Dreborg.
Politiska frågor som de två toppkandidaterna kommer att driva i valrörelsen handlar om framförallt om miljö, mat och demokrati.
- Vi måste våga satsa på bra mat i de offentliga verksamheterna. 100 procent ekologiskt tycker vi är ett självklart mål, liksom att maten ska lagas från grunden nära de som ska äta den, säger Kerstin Dreborg
- Jag ser fram emot att få vara med att utveckla och förbättra dialogen mellan politiker och medborgare. Demokratin blir aldrig färdigbyggd, säger Åsa Lindstrand.
Kerstin sitter nu som ersättare i Barn- och utbildningsnämnden och i Kommunfullmäktige. Hon har haft stort genomslag i frågan om giftfria miljöer på förskolor. Nu vill hon att bredda frågan och se till att alla kommunala verksamheter ska vara hälsosamma att vistas i.
Kontakt:
Kerstin Dreborg, etta på fullmäktigelistan och tillträdande gruppledare
0295-44006 alt. 070-611 55 64
Åsa Lindstrand, tvåa på fullmäktigelistan, 070-669 73 77