Minskade klyftor i samhället börjar i skolan

Ökande klyftor i kommunens skolor

Vi i Miljöpartiet arbetar för ett jämlikt samhälle med minskade klyftor. Då måste Sigtuna kommun arbeta hårdare för att minska klyftorna i skolan – inte låta dem öka.

Det är därför oroväckande att utbildningsförvaltningens kvalitetsredovisning för 2024/2025 visar att skillnaden mellan de elever som höjer sina betyg och de som får låga betyg ökar. Den visar även på stora skillnader i betyg mellan kommunens skolor, och att antalet elever som förmodas komma in på gymnasiet beräknas bli färre. När färre elever får behörighet till de nationella programmen ökar svårigheterna för denna grupp att etablera sig på arbetsmarknaden, vilket kan leda till utanförskap.

Vi har därför ställt en interpellation till Utbildningsnämndens ordförande Johan Henrikson (M) i kommunfullmäktige. Vi vill bland annat veta vilka åtgärder nämnden vidtar för att säkerställa att alla elever får det stöd de behöver.

Vi i Miljöpartiet vill bland annat se ett ökat stöd till elever som behöver stöd och en lokal satsning för fler behöriga lärare. Minskade klyftor i samhället börjar i skolan!

Relaterade nyheter

Sigtuna, 27 mars 2026

Stärk Sigtuna kommuns beredskap

Sigtuna, 18 februari 2026

MP Sigtunas valsedel fastställd

Sigtuna, 13 februari 2026

Tonårsutvisningarna måste stoppas nu

Kunde inte hitta några poster

Försök med en annan filtrering eller sökning.

Läs alla nyheter